Az alkotmánybíróság közlése szerint az eurózóna adósságválságban lévő tagállamainak megmentésében való német részvételről szóló szavazás nagyon szoros volt, és a határozat nem jelenti azt, hogy a testület automatikusan hasonló döntést hoz a további mentőakciókkal kapcsolatban is.
Az alkotmánybíróság emellett kijelentette: a parlament költségvetési bizottságának jóváhagyása szükséges mielőtt a kormány bármilyen pénzügyi segítség nyújtásáról határoz, és a törvényhozásnak kell meghoznia azokat a döntéseket, amelyek a német költségvetést érintik.
A német alkotmánybíróság szerdai ülésén arról döntött, hogy Németország hozzájárulása a tavalyi (az első) görög mentőcsomaghoz, illetve az európai stabilitási eszközhöz (EFSF) nem volt-e alkotmányellenes és nem sértett-e európai uniós szabályokat.
Első értékelések szerint az alkotmánybírósági határozat nyomán a Merkel-kormány csak átmenetileg lélegezhet fel. A konzervatív-liberális koalíciónak azonnal hozzá kell kezdenie a bírósági ítéletben foglaltak megvalósításához, illetve annak a mechanizmusnak a kidolgozásához, amely a jövőben - hasonló mentőcsomagok esetében - biztosítja a parlament nagyobb beleszólását, illetve részvételét.
A tavaly tavasszal a német Bundestag által elfogadott görög mentőcsomagot valamint az első euróövezeti támogatási alapot neves jogászok, illetve közgazdászok egy csoportja, továbbá Peter Gauweiler konzervatív parlamenti képviselő támadta meg az alkotmánybíróságon. A panaszosok azzal érveltek, hogy a két mentőcsomag, illetve az azokban történő német kezességvállalás alkotmányellenes, és nem felel meg a Lisszaboni Szerződésben foglaltaknak sem.
A határozatot a piacok kedvezően fogadták, de a félelem nem tűnt el. Erről bővebben itt olvashat.