Az OTP működése elég jó, ráadásul régiós összevetésben jelentős diszkonttal forognak a papírok. A gyorsjelentést is kedvezően fogadták az elemzők, hiszen közép távon már látszanak az eredményjavulás jelei is, például a hitelportfólió tisztulásában, ám az elmúlt hetek értékromboló eseményei miatt rövidtávon legtöbben rontották ajánlásukat.

Legutóbb ma reggel a Deutsche Bank kelezte, hogy a szabályozási és működési környezet romlása miatt a korábbi 4200 forintos célárát 3700 forintra módosítja, ajánlása viszont továbbra is "tartás", mivel az OTP papírok régiós összevetésben jelentős diszkonton forog. A Deutsche Bank a kockázatok között a hazai környezet mellett az orosz piacot is megemlítette, ahol az OTP által favorizált fogyasztói áruhitelszegmensbe egyre több helyi bank tervezi a beszállást, ami apasztani fogja az ottani marzsokat, emiatt az idei és a jövő évi eredményvárakozásán is rontott a DB.

Most még segített a jó gyorsjelentés

Vélhetően a pozitív gyorsjelentésnek volt köszönhető, hogy múlt héten a Goldman hagyta meg semleges ajánlását az OTP-re, de korábbi 4800 forintos célárát 5000 forintra emelte. Szintén a múlt héten hagyta meg "alulteljesítő" besorolását a Merrill, amely 4000 forintról 3200-ra csökkentette célárát. Az utóbbi egy hónapban egyébként a nagyobb befektetési házak nem változtatták meg ajánlásaikat az OTP-re, még ha a célárakat mozgatták is. Utóbbira inkább a modellek korrigálása miatt került sor, ami nem is meglepő, hiszen kéthetente érte a bankrendszert a működését fajsúlyosan érintő kormányzati bejelentés. Elemzők szerint csak most kezdődik el a modellek teljes átalakítása, ami nem csak a 12 hónapos célárak leszállításában, hanem ajánlás változásában is tetten lesz érhető.

A Buda-Cash-nél is hosszú távon látnak potenciált az OTP részvényekben. A gyorsjelentés ugyanis javuló gazdálkodási folyamatokat jelzett, de ennek ellenére a gazdaságpolitikát övező fokozódó kockázatok miatt most nem ajánlják vételre a bank papírjait - mondta el lapunknak Réczey Zoltán, a brókerház részvényelemzője. Bár a hosszú távú ajánlás a fokozatos felhalmozás, 4400 forintos 12 hónapos célár mellett, rövid távon ennek ellenére most minősítette vissza a brókerház "csökkentésre" az ajánlását, és vágta le egyébként a korábbi 4800 forintos célárat.

Mint Réczey elmondta, az októberi Matolcsy csomagok miatt érdemlegesen romlani fog az OTP jövedelmező képessége, például a bankadó véglegesítése miatt. Ráadásul a harmadik csomag miatt szinte minimálisra csökkent az IMF megállapodás esélye, márpedig az ősszel éppen a megállapodást övező pozitív várakozások miatt láttak fantáziát a befektetők az OTP-ben is.

Működik az orosz-modell

A hosszú távú pozitív ajánlás elsősorban a bank működésének szól, látszik például, hogy működni fog az "orosz-modell" az ukrán piacon is, amivel a leánybanki hozzájárulás az eredménytermeléshez továbbra is erős maradhat. Idehaza is látszanak biztató jelek, például a hitelportfólió minőségromlásának lassulása, ami - ha a forint erős marad - folytatódni fog Réczey szerint. Ennek mindenképpen lesz eredményhatása, hiszen a bank végre elkezdheti csökkenteni a céltartalékait.
Ha a jelenlegi árazást nézzük, tény, hogy nem drága az OTP, a Buda-Cash úgy számolja, hogy a régiós szektortársakhoz képest jelenleg 20-30 százalékos diszkonton forognak a részvények.

Éppen most készül új ajánlás és célár kiadására a Concorde, ahol az októberi költségvetési intézkedések hatásaival korrigálják a modellt - mondta el Gyurcsik Attila, a brókerház vezető elemzője. Azért kell a számokon változtatni, mert a bankadó véglegesítése két irányból is hat az OTP eredményességére. A közvetlen eredményhatás mellett fontos, hogy a bank növekedési kilátásai is romlanak. A hazai kockázatok között ráadásul előkelő helyen kell említeni a szakértő szerint az önkormányzati adósság államosítását, aminek pontos banki hatásai még nem ismertek, de nagy a kockázata a veszteségleírásnak.

Javul a hitelportfólió minősége

A hazai működésben egyébként látszanának pozitív tendenciák, így például a hitelportfólió romlása lassul, ami Gyurcsik szerint leginkább az árfolyamgátnak köszönhető. Bár a programban résztvevők aránya a korábbi előrejelzéseket alulmúlja, úgy tűnik, éppen azok a rétegek tudják kihasználni a lehetőséget, akik leginkább rászorultak. Ennek köszönhető, hogy az előző negyedévben már csökkentek a bedőlt svájci frank hitelek, és Gyurcsik szerint a folyamat a negyedik negyedévben is folytatódni fog, ami jót tesz a hitelportfólió minőségének.

A leánybanki hozzájárulás tekintetében kevésbé optimista az elemző, mint mondja Oroszországban fokozódni fog a verseny a fogyasztási típusú hitelek esetében, ami rontani fogja az ottani kiemelkedően magas kamatmarzsokat. Az OTP a gyorsjelentését követően jelezte is, hogy az orosz stratégia újragondolására lesz szükség. Gyurcsik szerint ez a jelenleg a rövid távú áruhitel túlsúlyos hitelportfólió diverzifikálását jelentheti, de valószínűleg az orosz leány marad a lakossági, azon belül is elsősorban a fogyasztási típusú hiteleknél - például hitelkártya üzletágnál - a vállalatok felé valószínűtlen, hogy nyitna.

Ukrajna egyelőre nyitott kérdés, ott a legfontosabb fejlemény a közeljövőben a hrivnya leértékeléséhez kapcsolódik majd. Az sem biztos, hogy lesz leértékelés, bár elég nagy a nyomás a kormányon, hogy lenyelje ezt a keserű pirulát. Jelenleg a piacon olyan 15-20 százalékos leértékelést várnak, ami még kezelhető veszteséget jelentene az OTP-nek. Ekkora leértékelés esetében nem is elsősorban a nem-teljesítők arányának megugrására kellene felkészülni Gyurcsik szerint, hanem a már bedőlt hitelek fedezettségét kellene növelni nagyobb céltartalékolással (mert a mögöttes fedezet értéke is csökken).