Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke enged a közte és az Európai Néppárt között kirobban vitában, miután Budapesten találkozott Manfred Weberrel, az EPP jelöltjével az Európai Bizottság elnöki tisztségére - írja Boris Kálnoky és Christoph B. Schitz, a welt.de párosa a két vezető keddi találkozójáról szóló tudósításában. Annak érdekében, hogy a Fidesz a Néppárt tagja maradhasson, kész teljesíteni Weber három feltételét.
A német hírportál két újságírója tehát úgy tudja, hogy Weber budapesti missziója sikerrel járt: nagyon komoly tárgyalásokat folytatott a magyar kormányfővel, amelynek eredményeként alapvetően megállapodtak egymással a helyzet rendezésében. Orbán Viktor megteszi, amit kell: a kormány véget vet a Soros-Juncker plakátkampánynak, ő maga bocsánatot kér az EPP tagpártjaitól a korábbi viselkedéséért és még a CEU ügyét is rendezik.
Kapcsolódó
Ez utóbbit az teszi lehetővé, hogy Weber közbenjárására Bajorország bekapcsolódna az egyetem finanszírozásába, amely így egy lépéssel távolabb kerülhetne alapítójától, Soros Györgytől. A részletek a következő napokban dolgozzák ki.
El akarják kerülni
A német sajtóorgánum szakírói úgy tudják, hogy a felek el akarják kerülni a szavazást a Fidesz EPP-tagságáról a Néppárt március 20-ai ülésén. Ez jelenleg szerepel a napirendi pontok között, miután 13 tagpárt azt kérte a Néppárt vezetőségétől, hogy tegye lehetővé a voksolást. Az ügyhöz közel álló források azonban azt suttogták a welt.de újságíróinak fülébe, hogy ezt le fogják venni a napirendről, mert Orbán várhatóan a szavazást megelőzően hivatalosan is beadja a derekát az EPP elvárásainak.
Balog Zoltán, a magyar kormányfő bizalmasa, a tárgyalások fő brókere azt mondta a találkozó előtt, hogy Weber és Orbán el akarja kerülni, hogy az EPP vezetői a márciusi tanácskozáson egy pártcsalád lemorzsolódásának élő színjátékát adják elő az európai szavazók előtt.
Mi van?
A német hírportál cikkéből azt is kiderül, hogy ezt megelőzően intenzív telefonbeszélgetéseken igyekeztek tisztázni a felek, mi a véleménye az ügyről Annegret Kramp-Karrenbauernek, a CDU, és Joseph Daulnak, az EPP elnökének. Ennek során Berlinből jelezték a tárgyaló feleknek, hogy fel akarnak állítani egy szakértői bizottságot, amelyet Magyarországra küldenének, hogy értékelje az elmúlt évek Orbán-kormányainak intézkedéseit. Ezzel elhalasztanák a Fidesz esetleges kizárásának ügyét a május végi európai parlamenti választásuk utáni időszakra.
Ezzel a forgatókönyvvel azonban az a baj, hogy a halogatás miatt Weber választási kampányában végig magyarázkodni kényszerülne a Fidesz és Orbán Viktor körül kialakult EPP-s vita miatt. Ez teljesen uralná a nyilvánosságot ahelyett, hogy a programját népszerűsítené. Más szóval mégis van érv amellett, hogy minél előbb véglegesen megszabaduljanak ettől a problémától.
Más értelmezés
A Financial Times (FT) budapesti tudósítója, Valerie Hopkins - összhangban az összes többi külföldi sajtóorgánummal - egészen másként értékeli a Weber-Orbán találkozó eredményét. E szerint a Fidesz EPP-tagsága továbbra is veszélyben van. Az FT szakírója úgy értelmezi Weber szavait, hogy ha a magyar miniszterelnök nem kér bocsánatot Jean-Claude Junckertől, az Európai Bizottság elnökétől az ellene indított plakátkampány miatt, akkor ajtót mutathatnak neki a Néppártban.
A Reuters szerint a két vezető nem tudta megoldani nézeteltérésüket, ami azt jelenti, hogy továbbra is lehetséges a Fidesz kizárása az EPP-ből. A hírügynökség úgy értelmezi Weber szavait, hogy a magyar kormánynak támogatnia kell a Soros György alapította CEU magyarországi működését - ez az első számú feltétele annak, hogy a Fidesz az EPP pártcsaládjában maradhasson.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csúcstalálkozót követő sajtóértekezleten elismételte a kormány álláspontját, miszerint a CEU magyarországi működése biztosított - emeli ki a Reuters. (A magyar diplomát adó képzések Budapesten maradtak, csak az amerikai diplomát adók költöztek Bécsbe - a szerk.)
Kemény szavak
Manfred Weber a ZDF televízió Heute Journal című műsorában szerda reggel kemény szavakkal értékelte keddi találkozóját Orbán Viktorral - derül ki a Mérce lapszemléjéből. Az Európai Néppártban elfogyott a türelem Orbánnal és a Fidesszel szemben a Soros-Juncker plakátkampány után. Az olyan alapjogok, mint az akadémiai és tanszabadság, nem alku tárgyai, azokat alapvetően be kell tartani, és Orbán Viktor ebben az ügyben be fogja adni a derekát, ha nem kívánja kívül találni magát az Európai Néppárton."Világossá kell tennie, hogy viselkedését hosszú távon is megváltoztatja, és bocsánatot is kell kérnie" - folytatta az EPP-s vezető. A Néppártnak nem az európai parlamenti választásokon elérhető mandátumok száma az elsődleges, hanem "értékeink alapvetései" amelyeket "szigorúan meg fogunk védelmezni Orbán Viktortól."
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!