Nemrégiben váltak elérhetővé az uniós pénzügyminiszterek március közepén megfogalmazott ajánlásai, amelyekből kiderül, hogy milyen feltételeknek kell megfelelni, hogy kedvező fordulatot vegyen a túlzott deficit eljárás (EDP) ügye és ne fagyasszák be jövő évtől a Magyarországnak szánt kohéziós forrásokat - írja a Portfolio.hu.
A pénzügyminiszterek az Európai Bizottság korábbi javaslatai alapján 5 pontban fogalmazták meg a magyar kormánynak szánt ajánlásaikat:
1. A magyar hatóságoknak véget kell vetniük a jelenleg fennálló túlzott költségvetési deficitnek 2012-re.
2. A magyar hatóságoknak hiteles és fenntartható módon kell csökkenteniük 3 százalék alá a költségvetés hiányát, összhangban a 2011 áprilisába bemutatott konvergencia programban felvázolt többéves pálya alapján. Ezért a kormánynak:
Kapcsolódó
- biztosítania kell, hogy 2012-ben 2,5 százalék legyen a GDP-arányos deficit, szemben az Európai Bizottság által jelenleg prognosztizált 3 százalékkal. Ez további 0,5 százalékos pótlólagos költségvetési erőfeszítést követel meg a már jelenleg is betervezett 1,9 százaléknyi (GDP-arányos) kiigazításon felül. Ez megvalósulhat a Széll Kálmán Tervben és a konvergencia programban felvázolt intézkedések további részletezésével, illetve precíz végrehajtásával, valamint további konszolidációs intézkedésekkel, amelyek strukturális természetűek.
- el kell helyeznie a 2012-es költségvetésben a lehetséges váratlan bevételeket a fő egyenleg javítása érdekében, így például a lehetséges egyszeri bevételeket az újabb nyugdíjpénztárból kilépők esetében
- további szükséges strukturális intézkedéseket kell tennie annak érdekében, hogy jóval az elvárt 3 százalékos szint alá süllyedjen a költségvetés 2013-as hiánya, miközben az egyszeri bevételekre már nem támaszkodhat. A Bizottság legfrissebb előrejelzése szerint a 3 százalékos kritériumot 0,6 százalékponttal haladhatja meg a jövő évi deficit. Ezek az intézkedések magukban foglalhatják a Széll Kálmán Terv további részletezését, illetve az abban foglalt intézkedések végrehajtását.
- megfelelő méretű tartalékot kell beépítenie a következő évek költségvetéseibe, hogy biztosítható legyen a hiánycélok teljesítése még váratlan események bekövetkezésekor is
3. A fent említett pótlólagos költségvetési kiigazítás hozzá kell járuljon ahhoz, hogy a bruttó adósságráta csökkenő pályára álljon. Az adósság csökkentésére vonatkozó előírásnak is meg kell felelni a túlzott hiány megszüntetésére kitűzött évet követő három évben.
4. Ahogyan azt a Tanács javasolta 2011 júliusában, a magyar hatóságoknak működtetniük kellene az alaptörvényben lefektetett fiskális szabályokat a gazdasági stabilitásról szóló törvényalkalmazásával. A számszerű szabályoknak biztosítaniuk kell, hogy a költségvetési folyamatok egy kötelező jellegű közép távú keretbe legyenek beágyazva. Emellett a Költségvetési Tanács elemzési kapacitását szélesíteni kellene.
5. A Tanács szeptember 13-át jelöli meg határidőként, ameddig a magyar kormánynak hathatós intézkedéseket kell tennie és részleteznie kell azokat az intézkedéseket, amelyek tartósan korrigálják a költségvetés hiányát.