Július 1-jén érkezik meg Magyarországra az a 260 brazil diák, akik a brazil kormány támogatásával Magyarországon folytatják egyetemi vagy főiskolai tanulmányaikat, miután nyári intenzív nyelvi előkészítőn vettek részt. A második lépcsőben 200 tanuló várható a szeptemberi szemeszter kezdetére. Magyarországra összesen 627 diák adta be pályázatát, amelyből egy többlépcsős bírálati eljárás során alakult ki a jelenlegi létszám.

Az ösztöndíjprogram iránt mutatott nagy érdeklődés bizonyítja azt, hogy a magyar felsőoktatás világszerte elismert, erős mezőnyben is versenyképes. A program keretein belül Magyarországon eltöltött egy év minden fél számára fontos alapköve a brazil- magyar együttműködés elmélyítésének és a magyar felsőoktatás nemzetközivé tételének. A brazil állam a Magyar Rektori Konferenciával (MRK) kötött szerződést, hogy utóbbi koordinálja a pilotprogramot, amely hosszú távon jelentős gazdasági hasznot hozhat a magyar államnak. A nyereséghez képest elenyészőek az MRK -nak a program előkészítésével kapcsolatos kiadásai, mindössze 3 millió forintot költöttek erre. A program lebonyolításával kapcsolatos minden szervezési és adminisztratív feladatot; a leendő hallgatók magyar egyetemekre allokálását, tanulmányaik szervezését, részletes, személyre szabott tájékoztatását informálását, stb. az MRK látta el. Az MRK Titkársága eddig több mint 10 ezer kérdést, emailt és üzenetet válaszolt meg. Szakértők szerint a pilotprogram sikere esetén a nemzetgazdasági haszon milliárdos nagyságrendű is lehet, nem csak a külföldi diákokat meglátogató családtagok által garantált turizmus, vendéglátás tekintetében, hanem az itt tanulók költései is - hosszú távon - forintok milliárdjait csorgathatják az államkasszába.

Brazília felé 19 magyar felsőoktatási intézmény közel 70 BSc, 7 osztatlan egészségtudományi és 45 PhD szakot kínál angol nyelven a programban. A jelentkező diákok túlnyomó többségének pályázatát az első helyen preferenciaként megjelölt intézményben fogadták el. Így a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre 252, a Debreceni Egyetemre 58, az Eötvös Loránd Tudományegyetemre 40, a Szent István Egyetemre 22, a Dunaújvárosi Főiskolára 20, az Óbudai Egyetemre 15, a Pécsi Tudományegyetemre 11, a Budapesti Corvinus Egyetemre 9, a Budapesti Gazdasági Főiskolára 6, a Magyar Képzőművészeti Egyetemre 5, a Nyugat-magyarországi Egyetemre 5, a Semmelweis Egyetemre 5, a Pannon Egyetemre 1 és a Kaposvári Egyetemre 1 diák érkezése várható.

A brazil állam a programot világszerte szeretné bevezetni, ezért 2015-ig 100 000 brazil BSc és PhD képzésben résztvevő, természet- mérnöki- egészség- és informatikatudományok területén tanuló diáknak teszi lehetővé, hogy tanulmányaik során egy évet külföldi egyetemen töltsenek. Eddig összesen 20 ország csatlakozott a programhoz, jellemzően a vezető hatalmak.