A Napi Gazdaság pénteki számának cikke

Érdemben a hétfői módosítások sem változtattak az árfolyamgát II. eljárásrendjén, az azonban egyelőre nem lefutott kérdés, hogy az átszerződésnél szükség lesz-e közjegyzői közreműködésre. A korábbi törvényhez kapcsolódva a közigazgatási és igazságügyi miniszter rendeletben szabályozta, hogy az árfolyamrögzítés hitelszerződés-módosításáért és a gyűjtőszámlahitelkeret-szerződés közjegyzői okiratba foglalásáért  sem a bank, sem a közjegyző nem kérhet díjat az ügyféltől, a költségeket a bank köteles magára vállalni.

A módosítások egyik pontjaként Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter javaslatára ugyanakkor a parlament elfogadta, hogy a korábban már árfolyamgát-szerződést kötött ügyfeleknél az átszerződést nem kell ismét közjegyzői okiratba foglalni − a feltételrendszer a törvény erejénél fogva módosul.

Utóbbi megoldás nem áll messze attól az állásponttól, amelyet lapunknak korábban szakértők jeleztek. Egyes vélemények szerint ugyanis van mód arra, hogy a kölcsönszerződéseket egyetlen, a törlesztőrészlet megállapítását és megfizetését tartalmazó pontban − ideiglenesen − módosító árfolyamgát-szerződésekkel kapcsolatban a szabályokat a törvény egységesen, részletesen és tételesen állapítsa meg − a módosítást így nem kell közokiratba foglalni.

A tét nem kicsi. A bankok és a közjegyzők tavaly nyáron 15 ezer forintos díjban állapodtak meg, amely összeg a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) Napi Gazdasághoz eljuttatott álláspontja szerint pusztán "a közjegyző költségeire elegendő, még a munkadíját sem fedezi". A várakozások szerint ugyanakkor idén akár több mint 400 ezer hitelszerződést kell módosítani, ez pedig a fenti díjazással több mint 6 milliárdos bevételt jelent a közjegyzőknek és ugyanekkora extra terhet a bankoknak, amelyek a számítások szerint − az állammal felesben − mintegy 300 milliárd forintot "buknak" majd az évek során az árfolyamgáton.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium lapunknak küldött tájékoztatása szerint a kormány  hamarosan kialakítja álláspontját azzal kapcsolatban, hogy az árfolyamgát-törvény módosítása miatt  szükséges-e, és ha igen, milyen ponton felülvizsgálni a közjegyzői díjazásról szóló jogszabályt.