A Napi Gazdaság hétfői számának cikke

Alig kötötték meg a díjtámogatott szerződéseket a biztosítók, az időjárás miatt máris rákényszerültek a teljesítésre. Az Allianzhoz június 30-áig több mint 110 kárbejelentés érkezett díjtámogatott növénybiztosításokkal összefüggésben, amelyek alapján a várható kárkifizetések összege meghaladja a 60 millió forintot − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Horváth Andrea. Mivel azonban a bejelentések feldolgozása jelenleg is folyamatban van, a kár tényleges mértékéről csak a károk véglegesítését követően (ez jellemzően egybeesik az adott növénykultúra betakarítási időszakával) lesz pontosabb információjuk. A tényleges kárkifizetésre a véglegesítést követő 30 napon belül számíthatnak az ügyfeleik.

Az államilag támogatott konstrukciókra a múlt hét elejéig összesen 54 kárigényt jelentettek be több mint 50 millió forint értékben − mondta Hajas Gábor, a Generali vagyonbiztosítási üzletágának igazgatója. Szavai szerint az egyes növénykultúrák betakarítása előtt tudják véglegesíteni a kár mértékét, ezt követően 1-2 hét alatt sor kerül a kifizetésre. A búza és repce esetében már folyósították, illetve folyósítják a megítélt összeget, de például az alma, kukorica, napraforgó esetében augusztus−szeptember a károk véglegesítésének időszaka.

A Groupamához múlt hét elejéig bejelentett kárigények értéke 1 milliárd forint nagyságrendű, de ez az érték az időjárás függvényében napról napra változik − válaszolta lapunknak Máhig Attila, a cég nem életbiztosítási ügyvezető igazgatója. A társaság egyébként a betakarítástól számított 15 napon belül téríti meg a károkat.

Ennél azonban várhatóan jóval nagyobb lesz a mezőgazdaság 2011−2012-es agrárévében elszenvedett kár értéke. Elég csak a tavalyi aszály miatt kitárcsázott, nagyjából 100 ezer hektár repce értékét számítani az egyébként véglegesnek tekinthető, országosan 2,4 tonnás hektáronkénti átlagos terméshozam mellett. A téli és tavaszi fagykárok jelentős hozamkiesést okoztak a gyümölcstermesztésben is. A júliusi kánikula hatására pedig legkevesebb 30 százalékos terméskiesésre számítanak a gazdák a kukoricánál − ami becslések szerint mintegy 200 milliárd forintos bevételkiesést okoz a termelőknek. A hivatalos kárfelmérés eredménye − akárcsak a napraforgó esetében − a hónap végére várható. Mindezek térítésére aligha lesz elegendő az agrár-kárenyhítési alapba a termelők és az állam részéről befizetett 4-4 milliárd forint. Elsősorban a takarmányellátási gondokkal küzdő állattenyésztők részéről kérik a kárenyhítési alap költségvetési forrásból való kipótlását.