Egy átlagos budapestinek 209 ismerőse van, elsősorban a médiából, méghozzá a helyi médiából tájékozódik az önkormányzat döntéseiről, hét közben 70 percet tölt közlekedéssel, s nincs vele megelégedve akár autóval, akár tömegközlekedéssel jár. A legtöbben nem költöznének el a lakóhelyükről - derül ki az ELTE Társadalomtudományi Kar Módszertani Kutatóközpontja legújabb felméréséből, amelynek keretében 1041 embert kérdeztek meg.

A fizetés szintje csak harmadlagos

Az eredmények alapján sokan számíthatnak rokonaikra, barátaikra, ismerőseikre, ha baj van, munkakereséskor azonban sokkal kevésbé, pedig ezt nagyon fontosnak tartanák. A főváros lakosságának fele aktív kereső. A 35-49 éves férfiak hetente átlagosan közel 48, a nők ugyanebben a korcsoportban 40 órát dolgoznak. Érdekesség, hogy a megkérdezettek nem elsősorban a magas fizetést, hanem az állás biztonságát és érdekességét tartják fontosnak. A fizetés a harmadik szempont csupán.

Rezsi, rezsi, rezsi

A budapestiek mindössze 17 százaléka lépett már valamilyen kapcsolatba politikussal vagy önkormányzati képviselővel. Sőt, a politikai aktivitás, azaz például tüntetésen, politikai rendezvényen való részvétel, petíció aláírása még ennél is sokkal kevésbé jellemző a a fővárosiakra.

A háztartásoknak a rezsiköltségek okozzák az egyik legnagyobb gondot. A megkérdezettek háztartásának 28 százalékánál a bevétel fele, 12 százalékánál több mint a fele, 8 százaléknál pedig a bevétel nagy része rezsiköltségekre megy el.

Kevesen szeretnének felhőkarcolókat

Az eredmények alapján a fővárosiak több mint fele egyáltalán nem jár szórakozni, mindössze 15 százalékuk pártolná a felhőkarcolókat a fővárosban, s az ő javarészük fiatal értelmiségi. A plázákat a többség elutasítja a belvárosban, s minden harmadik budapesti kitiltaná az autókat is. A budapestiek egy átlagos hétköznapon 70, hétvégén pedig 50 percet töltenek közlekedéssel. Kétharmaduk tömegközlekedéssel jár, egynegyedük autóval. A budapestiek a közlekedést és a tömegközlekedést, tartják a főváros legnagyobb problémáinak.

A budapestiek fele - az ELTE-kutatás szerint - a szomszédjai több mint felét ismeri név szerint. Lakókörnyezetükben 30 olyan ember van, akinek köszönnek, ha találkoznak, és 12-vel beszélgetni is megállnak. Roppant büszkék városukra, s 55 százalékuk tartja fontosnak, hogy egy bemutatkozásnál hangsúlyozza, ő budapesti.