Nehéz bármiféle emelésben gondolkodnunk - mondta Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára a napilapnak.
A munkaadói oldal képviselője úgy látja ugyanis, hogy 2021 ősze előtt nem várható a gazdasági folyamatok helyreállása.
Sokkal rosszabb a magyar gazdaság helyzete, mint a legutóbbi, 2018 végén megkötött kétéves bérmegállapodás idején. A VOSZ főtitkára megérti, hogy a szakszervezetek legalább a legkisebb munkabér összegének reálértékű növekedését szeretnék, ám a piaci folyamatok ezt most nem indokolják.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Tanácsának elnöke viszont amellett érvelt, hogy a hazai legkisebb munkabér összege a visegrádi országokétól továbbra is 20-25 százalékkal van elmaradva, a különbséget csökkenteni kellene. A munkavállalói oldal el szeretné érni, hogy a minimálbér emelkedése az átlagkereset növekedésével, de legalább az infláció mértékével megegyezzen. (A 2021-es költségvetés tervezésekor 3 százalékos éves fogyasztói inflációval terveztek 2021-e, míg az MNB legutóbbi inflációs jelentése szerint a jegybanki stáb 3,4-3,6 százalékot prognosztizál a jövő év egészére - a szerk.)
A munkaerőhiány mostanra több gazdasági ágazataiban megszűnt, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara legutóbbi felmérése szerint a cégek több mint fele már nem a munkaerőhiányt tekinti a növekedés legfőbb akadályának - tette hozzá a VOSZ főtitkára.