Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter 2016. október 11-ei bejelentése alapján a magyar kormány 15 százalékos minimálbér-emelést és 4 százalékpontos munkaadói járulékcsökkentést javasol jövőre, továbbá 25 százalékkal nőhet a garantált bérminimum is. Az alapvetően kedvező szakmai fogadtatás mellett a politikai és a gazdasági szereplők eltérően reagáltak a nemzetgazdasági miniszter bejelentésére.

A Századvég legfrissebb, reprezentatív közvélemény-kutatása a minimálbér-emelés "elsöprő támogatottságát" mutatja. A megkérdezés során a válaszadók 93 százaléka reagált úgy, hogy egyetért a javaslattal.

A terv megítélése lényegében független a politikai preferenciáktól: a kormány javaslata egyaránt népszerű a politikai önbesorolás szerinti bal- és jobboldali, valamint középen álló választópolgárok között állapítja meg a Századvég.

A Századvég egy korábbi, 2016. októberében, a hazai vállalatok körében készült kutatásából kiderült, hogy a vállalati szféra is üdvözölné a minimálbér emelését. A megkérdezett cégek több mint kétharmada (69 százaléka) értene egyet egy ilyen lépéssel.

A kutatás rámutatott arra is, hogy bár minden cégtípus esetén a többség támogató, mégis leginkább a szolgáltató és a kereskedelmi cégek, valamint a legkisebb és a legnagyobb vállalatok körében népszerű a minimálbér emelésének koncepciója - állítja a Századvég.

Módszertan

A Századvég telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást végzett 2016. november 12-13. között, amelynek során 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdezett meg CATI-módszerrel. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna.