A legelitebb fegyvernem az új Magyar Honvédség történetébe – mondta Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora tavaly májusban az űrhadviselésről, a „Bevezetés az űreszközök üzemeltetésébe” című tanfolyam oklevél-átadó ünnepségén, ahol tízen vehették át ezt a képzettséget igazoló oklevelet. A Népszava megpróbált utánajárni, hogy mi lett a tavaly végzett – ahogy Böröndi Gábor altábornagy, a Magyar Honvédség (MH) parancsnokhelyettese fogalmazott – „űrkatonákkal".
Megkeresték Ferencz Orsolyát, aki a tavalyi oklevél-átadón többek között arra beszélt, hogy a XXI. század emberének a történelmét a világűrben írják, ám nem tudták meg tőle, hogy a „történelem írásában” a magyar katonák részt vettek-e, mert többszöri érdeklődésre sem reagált.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium annyit rögzített: „A szóban forgó képzés, illetve a végzett hallgatók tevékenysége nem kapcsolódik a magyar űrhajósprogramhoz, a következő magyar űrhajós kiválasztásához". A Honvédelmi Minisztérium tájékoztatása szerint: „a hallgatók a tanfolyamon a világűrrel kapcsolatos természet-, társadalom- és műszaki tudományos tárgyakat hallgattak, illetve gyakorlatokat végeztek."
A HM válasza alapján a katonák „végzésük után az MH Modernizációs Intézet kötelékében műholdtechnológiával, művelettámogató rendszerek szimulációjával és katonai űrműveletekkel kapcsolatos további tanulmányokat folytattak."