A külföldön tanuló magyar diákok motivációiról, hazatéri szándékairól az Engame Akadémia, egy fiatalokat külföldi továbbtanulásra felkészítő iskola készített kutatást még külföldi egyetemre járó, vagy három éven belül végzett fiatalok részvételével. Ötszáz, a szakmák széles spektrumában tanuló diákot kérdeztek meg, de a minta nem reprezentatív - derül ki a portál cikkéből.
A kutatásnak az ad aktualitást, hogy bár magyarországi felsőoktatásban tanuló mintegy 287 ezer diákhoz képest nem sok a külföldi egyetemre járó 10 ezres diáksereg, ám utóbbiak száma folyamatosan nő, s a különösen a magyarországi munkaerőhiány tükrében nem mindegy, hogy vajon tervezik-e visszatérésüket. A CEU sorsa is indokolja a téma napirendre tűzését - olvasható a cikkben.
A mélyinterjús felmérésből többek között az alábbiak derültek ki:
- A diákok szerint jobbak a munkalehetőségeik egy külföldi diplomával, mint egy magyarral.
- Nem elég színvonalas a hazai képzések szemlélete, kint drága az oktatás, de legalább színvonalas.
- Az egyébként jobb lehetőségekkel bíró, húsz év körüli fiatalok is úgy úgy érzik, el kell menniük a hazai közélet miatt.
- Nehéz a családtól távol lenni és drága a megélhetés.
- A kint élőknek hiányzik a közéletben való részvétel lehetősége.
- A külföldön tanuló diákok 70 százaléka dolgozik, pedig többségüket a család anyagilag is támogatja.
- A jelenleg külföldön élő (még tanuló vagy már végzett) diákok közel 30 százaléka egyáltalán nem tervez visszaköltözni Magyarországra, 30 százaléka bizonytalan a hosszú távú terveit illetően, 40 százalék hazatérne.
- Leginkább a művészeti, gazdaságtudományi és társadalomtudományi területen tanuló diákok terveznek hazatérni, a legkevésbé pedig a bölcsészek és az IT-sok. A műszaki, természettudományi szakokon tanulók többnyire bizonytalanok a kérdést illetően.