A cégek forinthitel-állománya főként a növekedési hitelprogram (nhp) első szakasza következtében bővült, míg a deviza alapú állomány jócskán szugorodott. Az nhp idén tovább javíthatja a folyamatokat, elsősorban az év közepétől kezdődően - vélik az MNB szakértői.
A jegybank a felmérés alapján továbbra is úgy látja, hogy a bankok döntő többsége nem változtatott a korábbi években megszigorított vállalati hitelfelvételeken, emiatt a kedvező kamatfeltételek csupán egy szűk, a bankok által hitelképesnek ítélt vállalati kör kamatfeltételeit tükrözi.
A háztartási szegmensben folytatódott a hitelállomány leépülése, bár az új kihelyezések volumene javult a 2012-eshez képest.
Tovább csökken az állomány
Bár a lakossági új hiteleknél növekedéssel számolunk, azonban olyan nagy a törlesztés, hogy a következő két évben csökkenő hitelállománnyal számolunk - mondta Fábián Gergely. A jelenleg hitellel nem rendelkező várható viselkedését, különösen az óvatosság miatt, igen nehéz megbecsülni. Az MNB nem tartja indokolnak hogy a régióhoz képest ilyen magas legyen felár a háztartási hitelezésben - tette hozzá Vonnák Balázs.Így áll az nhp2
Tavaly októberben indult az nhp2 első, 500 milliárdos keretösszegű részlete. Idén február 21-ig a programban részt vevő partnerek mintegy 50,2 milliárd forint értékű szerződésről nyújtottak be adatszolgáltatást a jegybanknak, ez 1292 vállalkozáshoz kapcsolódóan 1497 darab hitelügyletet jelent. E pénzből eddig 42,2 milliárdot folyósítottak a bankok. A már szerződött cégek részt vett már a nhp1-ben is. Az eddig leszerződött összeg döntő részét, 49,2 milliárdot az első piillér keretében kötötték le, míg hitelkiváltásra alig 1 milliárd jutott.
Az igénybevételnél várhatóan 2014 második negyedévébe várható felívelés - fogalmazott a jegybank. Így a hitelfelvételek nagyobb része 2014 második felében valósulhat meg.
A bankok korábban 6-700 miliárd forintos becslést adtak az nhp2 várható kihasználtságával, az MNB saját becslése ettől nem tér el lényegesen, azaz várhatóan 2014 végéig csak a most futó, 500 milliárd keret fogyhat el - fogalmazott Vonnák Balázs, a Pénzügyi rendszer elemzése igazgatóság vezetője. Összességében azonban még korai következtetni a program egészére. Nem az az nhp célja, hogy minél több olcsó hitel kimenjen a gazdaságba, hanem hogy az MNB a saját eszközeivel a hitelpiac súrlódási problémáit kezelje, és csak addig él a program, amíg szükség van rá - mondta Vonnák.
Az nhp2-vel kapcsolatban a tavalyi harmadik negyedévben "pozitívan lepődtünk meg", az utolsóban viszont negatívan - tette hozzá Fábián Gergely, a Makroprudenciális elemzési főosztály vezetője.