Az elmúlt évtizedek tapasztalata alapján a jelenlegi finanszírozási rendszer nem alkalmas az ágazat örökre deklarált hiányának rendbetételére, nem várható tőle a valós kötlségeket, amortizációt respektáló mértékű források biztosítása - fogalmazott Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a Napi Gazdaság egészségügyi konferenciáján. Az elnök szerint az egészségügy évi migrációs ráta 1000 feletti, és az idei már a harmadik év, ami így néz ki (Csehországban például 500-550 volt a migrációs csúcs). Éger úgy vélte, emellett elégtelen, irritáló lépések történtek a döntéshozók részéről, a szakmával folytatott érdemi kommunikáció nélkül. Ha nem keresünk más megoldást, örökre konzerváljuk a rosszat, a szektorra pedig lassú, de biztos pusztulás vár - fogalmazott Éger.
Véleménye szerint az alapelv továbbra sem lehet más, mint a szolidaritás teljes körű fenntartása, azonban felmerül a kérdés, hogy fenntartható-e a 21. század hazai javasalmazásai szokásai (így a minimálbéresek száma, a fekete- és szürkegazdaság helyzete, illetve a legális, de közterheket nem fizető jövedelmek) között a 19. század világának járulékalapú forrástermelése. Az elnök szerint a 21. század szolidaritása a fogyasztási oldalon keresendő, ami a közterhek szétporlasztását jelentheti a potenciális igénybevevők teljes körére. A népegészségügynek nemzeti ügynek kell lennie, ezért a forrásteremtés is közös cél, így jogos igény, hogy 10 millió emberre porlasszuk szét a kiadásokat - fogalmazott. Ehhez járulhatnak az olyan kiegészítő források, mint a népegészségügyi termékdíj típusú bevételek a káros szenvedélyek okozta betegségek terén.
Ha nem lépünk ilyen irányban, akkor hiába lesz vége a válságnak, hiába állnak rendelkezésre milliárdok a rendszerben, annak egésze nem fog megváltozni - hangsúlyozta Éger.