Bár a Munka törvénykönyve tervezett módosításából az elmúlt napokban legtöbbször az uniós kötelezettségből adódó apaszabadság és szülői szabadság változtatását emelték ki, akad még néhány gondosan elrejtett csapda a szövegben – írja a Piac és Profit.
Szerepel benne például egy rendelkezés, amely felhatalmazza a munkáltatót, hogy bizonyos esetekben megtagadja a fizetett szabadság kiadását a munkavállaló által kért időpontban. Ezzel a módosítással tehát a kormány megfosztja a munkavállalókat az eddig 7 napban meghatározott szabadság önálló, szabad felhasználási jogától – hívja fel a figyelmet az egyik súlyosan aggályos változtatásra a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ).
A MASZSZ elnöke, Zlati Róbert szerint ez a módosítás nemcsak a munkavállalói jogok korlátozását jelenti, hanem munkáltatói visszaélésre is lehetőséget ad. A MASZSZ ezért felszólítja a kormányt, ne a munkavállalók kárára módosítsa a törvényt, s főleg nem úgy, hogy azzal megfosztja a munkavállalókat a szabadsággal való önálló rendelkezés jogától.
Legalább ennyire aggályos a kormány javaslatai között az a pont, amely lehetőséget ad a munkáltatónak arra, hogy ráutaló magatartással – kényszerhelyzettel – felmondásra bírja azokat a munkavállalókat, akik megváltozott egészségi állapotuk miatt nem tudják tovább ellátni a korábbi munkakörüket. Zlati szerint ez nemcsak döbbenetesen felháborító, hanem embertelen eljárás is.
A jelenlegi előírás az, hogy azoknak az embereknek, akik a koruk vagy egészségi állapotuk miatt nem tudják tovább ellátni korábbi munkájukat, a cégen belül könnyebb vagy egyszerűen csak más feladatot és munkakört ajánl fel a munkáltató. Amennyiben ebben mégsem tudnak megállapodni a felek, s nincs más ajánlata a cégnek, tisztes végkielégítéssel felmondhatnak a dolgozónak. A kormány javaslata ezt a szociális és jogi szempontból is indokolt gyakorlatot szünteti meg. Ez egyrészt diszkriminatív jellegű, hiszen az egészségi állapotuk alapján tesz különbséget a munkavállalók egyes csoportjai között, másrészt nincs összhangban a munkáltató foglalkoztatási és bérfizetési kötelezettségével sem – mondja az elnök.
A MASZSZ korábban már elküldte a kormánynak a tervezett módosításokkal kapcsolatos észrevételeit és javaslatait, elvárják, hogy figyelembe vegyék ezeket a végső döntéshozatal előtt.