Tóth Gergely, a Buda-Cash elemzője a KSH frissen közzétett adataira reagálva az MTI-nek elmondta: a KSH által közzétett adatok szerint tovább csökkent a munkanélküliségi ráta a március-májusi időszakban, de a munkaerő-piaci helyzet több hónapnyi lendületes javulás után ezúttal csak kissé lett kedvezőbb.

A 15-74 éves népességben a foglalkoztatottak száma enyhén süllyedt az előző közzétételhez képest, 4,105 millióra, ez az egy évvel korábbinál 195 ezerrel több. A kis csökkenés összefüggésben lehet a közmunkaprogramok alakulásával: a KSH kereseti statisztikáiból az derült ki nemrég, hogy áprilisban a korábbiaknál mérsékeltebb, 73 ezres volt a létszám éves szintű bővülése ezekben a programokban. Hozzáfűzte: a fentiek alapján a gazdaságilag aktívak létszáma 5 ezerrel csökkent az előző időszakhoz képest a 15-74 évesek körében, míg az egy évvel korábbinál 91 ezerrel volt magasabb. A teljes 15-74 éves népesség (amely ismét csökkent, 7,609 millióra) 58,6 százaléka volt aktív a munkaerő-piacon, nagyjából ez azonos aktivitási arány az előző időszakival, az egy évvel korábbinál 1,4 százalékponttal kedvezőbb.

A munkanélküliek száma sorozatban 14. hónapja csökkent, a munkanélküliségi ráta pedig újabb sokéves minimumra, 8 százalékra süllyedt. A szakértő szerint ugyanakkor a következőkben nem várható látványos javulás a munkaerő-piacon, hiszen egy év alatt 2,5 százalékpontot esett vissza a munkanélküliségi ráta. A foglalkoztatás szempontjából fontos kérdés, hogy szeretné-e még tovább fokozni a kormány a közfoglalkoztatást, illetve hogy mennyire tartósan fog élénkülni a gazdaság a következő időszakban, lesz-e esetleg negatív korrekció az egyszeri hatások elmúlása után a munkaerő-piacon.

Keszeg Ádám, a Raiffeisen Bank makroelemzője kiemelte, hogy a fiatalok munkanélküliségi rátája 20 százalék alá 19,4 százalékra csökkent, ami az Európai Unión belül jónak számít. A nyári szezon tovább javít a munkaerő-piaci adatokon, de a télen indult közmunkaprogramok lezárása után a felfutás nem lesz annyira kiugró, mint a korábbi években - mondta.

Rámutatott: a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adatai szerint májusban 514 ezren kerestek állást, 100 ezerrel többen, mint egy hónappal korábban, a KSH szerint viszont 357 ezerre csökkent a munkanélküliek száma. A két statisztika közötti nagy eltérésnek egyik technikai oka az elemző szerint az adatfelvétel ideje közötti eltérés lehet, illetve, hogy a KSH három havi átlagot mutat.

Keszeg Ádám javulásra számít az év hátralévő részében is, az év végére 7 százalékra mérséklődhet a munkanélküliségi ráta, és éves átlagban 7,5 százalék lehet. A közfoglalkoztatási programok a javulásban továbbra is meghatározóak - jegyezte meg.