A vezetővel való általános rossz kapcsolat, az elismerés hiánya és a túl sok stressz vezet a legtöbb esetben felmondáshoz a szellemi munkát végzők körében - ez derül ki a DreamJobs állásportál kutatásából.
Leggyakrabban a diplomások és a kereskedelemben dolgozók hagyják ott munkahelyüket, a legnagyobb fluktuáció a nagyvállalatokra jellemző. A távozó félben lévő munkavállaló marasztalását jobb munkakörülményekkel, magasabb fizetéssel vagy előléptetéssel próbálják megoldani a cégek.
A diplomás munkavállalók a legaktívabbak és legtudatosabbak, ha felmondásra kerül sor – írja a kutatás.
Az eredmények szerint:
- a kereskedelemben dolgozók mondanak fel a legmagasabb arányban (15 százalék);
- ezt követi a gyártás (10,7 százalék);
- az oktatás (7,9 százalék);
- és az egészségügy (5,2 százalék);
- legritkábban pedig a gyógyszeriparban (0,06 százalék) fordul elő.
A legtöbb felmondás három éven belül a nagyvállalatoknál (40,9 százalék) történik, a legkevesebb a mikrovállalatoknál (11,8 százalék).
A felmondások öt leggyakoribb oka:
- a vezetővel való általános rossz kapcsolat;
- az elismerés és a pozitív visszajelzések hiánya;
- a túl sok stressz, a kiégés;
- a rossz munkahelyi légkör és munkatársi kapcsolatok;
- valamint a nem megfelelő fizetés.
Azt írják a munkavállaló felmondásakor a cégvezetés általában felismeri, hogy egy új kolléga felvétele és betanítása jóval nagyobb költséget és energiát jelent, mint a jelenlegi munkatárs megtartása.
A munkáltatók az esetek majdnem felében nyitottak arra, hogy különböző ajánlatokkal a távozót maradásra bírják. Ilyenkor általában jobb munkafeltételeket, magasabb fizetést, vagy munkakörben bekövetkező változásokat, előléptetést ígér a munkaadó.