A nők lassabban döntenek a vállalkozás mellett, de kitartóbbak, és kevesebben is dőlnek be, derült ki a MAG Zrt. és a Seed Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány korábbi kutatásaiból. A nők vállalkozásra bátorítása céljából indított uniós támogatású legyelvallalkozono.hu projektben olyan női vállalkozókat kerestek, akik mintaként szolgálhatnak azoknak, akik még csak fontolgatják a vállalkozást. A mentornak kiszemelt nők változó korúak és végzettségűek, de többségük nem hagyományos "női ágazatokban" ért el sikert.

"Nehezen eladható áruk a munkaerőpiacon"

Kutatások alapján a nők, főleg a kisgyerekesek, illetve a 45 éven felüliek is hátrányos helyzetűnek számítanak a magyar munkaerőpiacon. Kézenfekvőnek tűnne annak vizsgálata, hogy az érintett csoport, hogyan válhatna önfoglalkoztatóvá, ám az egyébként is alacsony vállalkozási kultúrával rendelkező Magyarországon a női vállalkozók csoportja elég kicsi.

A legtöbb nő nem vállalkozónak indul, először alkalmazottként próbálkoznak. Egy korábbi felmérés szerint a legtöbben úgy vélik, állást találni nehéz, de nem lehetetlen. Többeket csak a kényszer visz rá arra, hogy vállalkozó legyen, miután valamilyen álláslehetősége megszűnt, de volt, akinek egy külföldi tanulmányút változtatta meg a szemléletét. Másokat a gyerekszüléssel járó életformaváltás "kényszerített" a vállalkozásra, ami számukra önmegvalósítást is jelent - ezért nem tipikus "kényszervállalkozók", akik valójában számlát adó alkalmazottak.

Az állás híján önfoglalkoztatóvá vált nők vezetésével ugyanakkor számos jól működő cég is létre jött már. A sikeres próbálkozók vállalkozóként valószínűleg kevesebb sztereotípiával küzdöttek, mint tették volna alkalmazottként, de megfelelő tudás nélkül aligha boldogultak volna. Az tehát nem reális elvárás, hogy némi "vállalkozásra felkészítő" tanulás után az egyébként képzetlenek tömegével lennének sikeres önfoglalkoztatók, miközben a hagyományos munkaerőpiacon gyakorlatilag eladhatatlanok. Akiknek nem sikerült megragadnia a vállalkozók körében, azok általában az első, vagy az első 3 évben bedőltek.

A nők többsége nem vállalkozik - kivéve, ha muszáj

A vállalkozástól vonakodó nők körében az ellenérvek között egyebek mellett a sztereotípiák, adminisztratív akadályok, indulótőke hiánya, ötlettelenség, fizetőképes kereslet hiánya, a tervezhetetlenség (főleg hosszú távon nagy a kiszámíthatatlanság), illetve a már említett "kényelmi faktor", ami szerint állást találni ugyan nehéz, de egyáltalán nem lehetetlen szerepeltek.

Akik viszont belevágnak, azok legtöbbje egyfajta "menekülőútként" tekint a vállalkozásra, de Csiszér Éva, a Tudatos Életért Egyesület elnöke szerint azok is a vállalkozás mellett voksolnak, akik számára a munka fontos önmegvalósító terület is, és komoly áldozatokra képesek, hogy valóra váltsák terveiket. Talán ők a legtudatosabbak és legtájékozottabbak, de még ők is meglepődnek, mennyi erőfeszítésbe kerül egy vállalkozást beindítani. Fenntartani utána már jóval könnyebb, de folyamatos odafigyelést igényel, mivel kisebb hiba is végzetes lehet.

22 tagország, 270 vállalkozói nagykövet

Annak érdekében, hogy javuljon a nők vállalkozási kedve, a Legyél Vállalkozónő! projekt (Vállalkozónői nagykövetek magyarországi hálózata) során12 magyar női vállalkozót választottak ki a jó gyakorlatok bemutatására, a leendő vállalkozók bátorítására. Egyfajta mentori szerepben, a későbbiekben a program folytatásaként pedig 12 tapasztalt vállalkozó (mentor) 24 kezdő vállalkozónő mentorálását végzik egy éven keresztül.

A korábban tartott vállalkozónői tréningek azt mutatták, hogy a mintegy 200 résztvevőnek a 24 százaléka indított vállalkozást, míg további 52 százalék tervezi vállalkozás indítását a közeljövőben. Egy kérdőíves felmérésből viszont az derült ki, hogy míg a program hatására a válaszadók 85 százalékánál történt valamiféle változás (szemléletváltozás, a tevékenység profiljának megváltozása vagy bővülése, hatékonyságnövelés vagy bevételnövekedés, vevőkör bővülése és az innovatív lehetőségek jobb kihasználása), új munkahelyek tömegesen nem jöttek létre. A kutatás szerint 8 új munkahely és 9 megtartott munkahely a tréningsorozat teljes eredménye.

Uniós programra támaszkodnának

A Seed és a Tudatos Életért Egyesület egy harmadik partner közreműködésével ezért most nagyobb fába vágná a fejszéjét egy 2012-es TÁMOP-program segítségével: 100 női vállalkozó és 100 "abszolút eladható" női munkavállaló lenne a projekt tervezett eredménye.

Csiszér Éva az eddigi tapasztalatok alapján biztatónak nevezte, hogy a vállalkozást tervezők - legalábbis egyelőre - teljesen legális módon vállalkoznának, nem gyarapítva a szürke-vagy feketegazdaságot. Bár a nehézségek az egyesület szerint is rendkívül nagyok, és sok a nem tisztességes módszerekkel érvényesülő versenytárs, a szervezők optimisták: főleg a résztvevők elszántságára és mentoraik tudására alapoznak, amikor sikerre számítanak.