A Napi Gazdaság keddi számának cikke
A helyhatóságok és az állam közötti feladat- és forrásmegosztás bizonytalansága miatt nem tolonganak az önkormányzatok pénzintézetüknél, hogy átalakítsák korábbi tartozásaikat.
A Napi Gazdaság megkeresésére az OTP-nél elmondták, az önkormányzati finanszírozási rendszer egyelőre nem ismert átalakításai a helyhatóságokat kivárásra késztetik. A bank egyelőre nem kötött szerződést a február végén bejelentett, önkormányzati árfolyamgát-megoldás kapcsán, a második félévben azonban már érdemi elmozdulásra számít a pénzintézet. Az OTP csak kötvényekre érvényes ajánlata három évre 200 forinton biztosít árfolyamgátat a svájci frankban eladósodott önkormányzatoknak, a rögzített szint feletti rész a háromhavi Bubor plusz 1,5 százalékon kamatozik majd, az alapkövetelés esetében pedig minimum 50 bázispontos kamatfelárat számol fel a pénzintézet.
A Magyar Bankszövetségen belül külön munkacsoport dolgozik megoldási javaslatokon, illetve a pénzintézetek egyedileg is egyeztetnek a településekkel. A Raiffeisen Bank aktívan közreműködik a szektor átalakításában, ami az önkormányzatok oldaláról teljes vagy részleges reorganizációt, banki részről pedig a hitelek, kötvények egyedi döntésen alapuló restrukturálását jelentheti − mondták el lapunknak az önkormányzati (kötvény)hitelezés terén piacvezetőnek számító banknál.
A települések helyzete eltérő, mint ahogy a hitelek, kötvények kibocsátásának körülményei, a futamidő, az árazás és a biztosítéki rendszer is egyedi − a bank szerint ezért egy egységes, termékszintű megoldás nem is érhetné el a kívánt célt. A pénzintézet olyan konstrukcióban érdekelt, ami időt ad arra, hogy az átalakítás zökkenőmentesen menjen végbe, a helyhatóságok elkerüljék az adósságrendezési eljárásokat, a vagyonvesztést, illetve biztosítja, hogy a kihelyezett kölcsönök és lejegyezett kötvények megtérüljenek − közölték a Raiffeisennél.
Szakértők szerint a követelményeknek egy két-három éves időtartamra meghosszabbított tőkemoratórium felelhet meg leginkább, ez ugyanis a rövid távú likviditási problémák megoldása mellett időt ad arra, hogy működőképessé váljon az új önkormányzati modell. Moratórium a hiteleknél és a kötvényeknél is alkalmazható, amennyiben a település a bankkal együttműködve igyekszik feltárni megtakarítási lehetőségeit − előfordulhat ugyanis, hogy éppen utóbbiak jelentenek fedezetet a visszafizetésre.