Minden adott, hogy a következő öt évben is fennmaradjon a magyar gazdaság kitűnő teljesítménye. Az egyetlen lehetséges buktató, hogy kialakul egy fogyasztásra alapozott, túlfűtött gazdaság, azon túl csak elrontani lehet a gazdaságpolitikát - mondta a Portfolio konferenciáján Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke.
A gazdaságban több tényezőnek kell a következő években fennmaradniuk, erre azonban az MNB szerint képes is az ország:
- Az infláció a 3 százalékos célértéken,
- A GDP illetve a bruttó jövedelem (GNI) mindig 2 százalékkal az uniós átlag felett nőjön. Nem az a lényeg, hogy ez épp hány százalék, hanem az, hogy a felzárkózási ütem mindig megmaradjon,
- A beruházási ráta megmaradjon évi 25 százalékon,
- A hitelezés bővüljön évi 10-15 százalékkal a lakossági és vállalati ügyfelek körében is,
- A megtakarítási ráta 10 százalékon maradjon, ebben legyen nagy szerepe az állampapíroknak,
- A vállalati kötvénypiac megerősödése,
- A bankrendszer megújulása.
Elavult és drága bankok
Nagy ismét kifogásolta a hazai bankrendszer hatékonyságát, a változatlanul magas felárak, és a lassú hitelfolyósítás miatt.
A hazai bankrendszer elavult, meg kell újítani
- mondta Nagy. Ehhez a szabályozó szempontjából kedvező, hogy egyre nagyobb nyomás nehezedik a bankrendszerre, immár hat fő irányból.
- Az állam - a különböző állami termékek, mint amilyen a családtámogatási programban nyújtott hitelek, vagy a lakossági állampapírok a hitelfelárak csökkenését hozták, a szuperállampapír miatt a befektetési portfóliókat is újra kell gondolni,
- Az MNB - a jegybank törekszik a bankokkal való kooperációra, ugyanakkor folyamatosan ösztökéli őket a fejlesztésre, innovációra,
- A fintech - komoly versenyhelyzetet teremtenek, különösen olyan piacon mint a magyar, ahol drága a bankolás. Az MNB pozitív példaként tartja a bankrendszer elé az itthon is 100 ezres felhasználói bázissal bíró Revolut által nyújtott szolgáltatást,
- Társadalom - a fiatal felhasználók elvárják a minél jobb és minél gyorsabb banki szolgáltatásokat,
- Az alacsony hozamkörnyezet - komoly kamatbevételekre továbbra sem lehet számítani,
- Méretgazdaságosság - összeolvadások kellenek, az MNB szerint továbbra is 5 nagybank kell egy ekkora piacra, ennyien tudnak méretgazdaságosan működni, szemben a mostani 35 banki licenccel.
Nagy elismerte, hogy a bankpiac megújításában a szabályozónak is van felelőssége, de az MNB ezzel együtt elvárja a kreatív hozzáállást a pénzintézeti szektortól.
Benézte a piac
Az MNB igazoltnak látja az idei lépéseit a monetáris politikában, amennyiben finomhangoló jelleggel nyúlt csak hozzá a feltételekhez szemben akár az amerikai, akár az eurozóna központi bankjaival, amelyek a szigorítást követően kénytelenek voltak egy teljes fordulatot tenni, miközben az MNB azon kevés jegybank között van, ami képes elérni az inflációs célját.
Nagy tavaly negatív reálkamatokat ígért, ezt beigazolták a számok, és jelen esetben úgy tűnik, hogy ez még évekre így is lesz. A piaci szereplők "benézték" az infláció jellegét, leginkább azt, hogy mostanra a három fő nyersanyagnak, az energiának, a pénznek és az információnak 0 az inflációs hatása, így általában sincs miért megemelkednie az inflációnak.
Így nem meglepő, hogy szerinte a következő öt-tíz évet a tartósan alacsony kamatok határozhatják meg.
Ebben a környezeteben az MNB-nek továbbra is komoly mozgástere van nemzetközi összevetésben, és kész arra, hogy betöltse a szerepét a jelenleg indokolt politikai mixben.
Ez az öt tényező:
- Monetáris, vagyis a jegybank,
- Fiskális, vagyis a stabil költségvetési háttér,
- Adósságmenedzsment, a jó adósságkezelő,
- Javuló versenyképesség,
- A makroprudencia megőrzése.