Március 1-től valós adatokkal és valós személyekkel, betegekkel, intézményekkel, gyógyszerészekkel elindult az utóbbi évek legnagyobb egészségügyi informatikai fejlesztése, az EESZT pilot időszaka, amely augusztus 15-ig tartott közel 80 intézmény, a teljes betegellátási lánc bevonásával. A pilot időszak alatt 400 ezernél több egészségügyi adatot rögzítettek, 400 ezernél több e-receptet írtak fel, s mivel a tapasztalatok szerint egyetlen tételt sem rögzítettek hibásan, szeptembertől immár országszerte csatlakozhattak a szolgáltatók az EESZT-hez - mondta a tesztidőszakról Vartus Gergely.
Eddig a háziorvosok 75 százaléka, a patikák 80 százaléka, a járó és fekvőbeteg-ellátók 70 százaléka indította el a folyamatot, amely november elsejétől minden közfinanszírozott szolgáltató számára kötelező lesz. A magánegészségügyi szolgáltatók és a mentőszolgálat 2018 november elsejétől csatlakoznak a felhő alapú informatikai rendszerhez.
Az EESZT egyik fontos eleme az e-recept, amelyet november 1-től kötelező használni az orvosoknak, a betegek a patikákban azonban továbbra is a szokott módon is kiválthatják gyógyszereiket - hangsúlyozta Vartus Gergely. A változás csupán annyi, hogy az e-recept kiváltható a papírrecept nélkül is, személyi és taj-kártyával, vagy csupán az e-személyivel. A papírreceptek azonban továbbra is ugyanúgy érvényesek, tehát meghatalmazás nélkül bárki kiválthatja a más számára felírt gyógyszert a megszokott vénnyel - pontosította a korábban sajtóban megjelent híreket a miniszteri biztos.
Ugyanakkor a fejlesztés későbbi időszakában készül egy olyan modul is, amely lehetővé teszi, hogy az ügyfélkapun keresztül a beteg állandó, visszavonásig tartó meghatalmazást adjon receptjei kiváltására. A papírrecept kötelező jelleggel 2018 végig megmarad, kérésre azonban 2019-től is bármikor átadják majd a gyógyszert felíró orvosok.
Az EESZT-ben, azaz a felhőben keringő egészségügyi adatokhoz való hozzáférést a lakosság az ügyfélkapun keresztül, vagy a kormányablaknál szabályozhatja. Alapesetben az érzékeny adatok - szexuális úton terjedő, valamint a mentális betegségek - kivételével a háziorvos minden adathoz hozzáfér, a kezelőorvos az őt megillető adatokat látja. Sürgősség esetén a sürgősségi ellátó minden adatot elér, a sürgősséget azonban alapos indokkal kell alátámasztani és a beállítás feltörését dokumentálni.
A rendszer első lépésben a november elseje után - illetve a pilot időszak alatt - keletkezett adatokkal töltődik fel, az öt évre való visszamenőleges adatfeltöltést egy további fejlesztési szakasz hivatott lehetővé tenni, ám ez az ütem még csak beszerzési fázisban van.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!