- Mely európai országokban a legkevésbé és a leginkább stresszesek a munkavállalók?
- Egy 2014-ben készített Eurobarometer felmérés szerint, az európai munkavállalók 53 százaléka tartja úgy, hogy a stressz az egészséget és biztonságot veszélyeztető legfőbb ok a munkahelyen. A tagállamokat tekintve Svédországban (67 százalék), Belgiumban és Horvátországban (59 százalék), Romániában és Magyarországon (58 százalék) azonosították be legtöbben a stresszt, mint egészséget és biztonságot veszélyeztető faktort. Ugyanakkor ezek a százalékok alacsonyabbak Észtországban (34 százalék) és Litvániában (36 százalék).
- Mely ágazatok a leginkább érintettek?
- Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (European Agency for Safety and Health at Work - EU-OSHA) által 2009-ben összegyűjtött adatok alapján az európai vezető-beosztásúak 79 százaléka tartotta úgy, hogy stressznek van kitéve a munkahelyén. Ez az arány különösen magas az egészségügyi és szociális szektorban (90 százalék), illetve az oktatásban és a közigazgatásban (85 százalék körül).
- Mekkora volt a legnagyobb olyan bírság, amit az Európai Unió területén róttak ki a túl stresszes munkahelyért?
- Erre vonatkozóan nincsen adat. Minden tagállam saját maga határozhatja meg, hogy mekkora bírságot szab ki.
A munkahelyi stressz költséges a vállaltoknak, hiszen az kihat a munkavállaló teljesítményére és nem egy esetben munkából való hiányzáshoz vezet. A munkahelyi stressz megelőzése hasznos a munkavállalóknak, a vállaltoknak és a társadalom egészének. Emiatt is különösen fontosnak tartom a 2014-2015-ös Egészséges munkahelyek - Kezeljük a stresszt! kampány támogatását. Ez a kampány segít felhívni a figyelmet a munkahelyi stresszel és pszichoszociális kockázatokkal járó következményekre és a munkáltatókat, a vezetőket, a munkavállalókat és ezek képviselőit együttműködésre ösztönzi a ezen kockázatok kezelése érdekében.
Munkavédelmi konferencia 2014
Az Ön munkahelyén is gondot okoz a stressz? Legyen ott Ön is 2014. október 14-én: