A Magyar Lízingszövetség tagvállalatai összesen 80 285 darab szerződést kötöttek 2015-ben, ez 10 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az 513 milliárd forintos finanszírozott összegből a termelőeszközök finanszírozása 279 milliárd forintra rúgott, ami 6,1 százalékos növekedés.
Lévai Gábor, a szövetség főtitkára elmondta: a lízingpiaci szereplők szerint 2016-ban, ha lassabb tempóban is, de folytatódhat a növekedés, elsősorban a kis- és középvállalkozások finanszírozási igényei miatt. A teljes kezelt lízingportfólió - az elszámolásnak és egyes cégek belső átalakításának köszönhetően - jelentősen, 24 százalékkal 1088 milliárd forintra csökkent. Az újautó-értékesítésben 36 százalékkal bővült a lízingfinanszírozás, ami 26 százalékkal több szerződést jelentett. Eközben a használt autókra kötött szerződések száma 1 százalékkal csökkent, a kihelyezett összeg 11 százalékkal nőtt. Az autóportfólió 22 százalékkal csökkent, ami elsősorban az elszámolásnak tudható be.
Az utolsó negyedév kiugró volt, csaknem 100 milliárd forintot tett ki a termelőeszköz-finanszírozásra szerződött összeg. A teljes finanszírozott összegből az autó- és flottafinanszírozás 244 milliárd forinttal részesedett, a teherautókra és buszokra 133 milliárd forint jutott, további 145 milliárd forintot pedig géplízingre fordították az ügyfelek. A fennmaradó összegből ingatlanokat és egyéb eszközöket finanszíroztak a piaci szereplők. 2015-ben 18 százalékkal, 133 milliárd forintra nőtt a haszonjármű kihelyezés, ez 13 százalékkal több szerződést is jelentett. Ezen belül az új teherautók finanszírozása 4 százalékkal, 94 milliárd forintra bővült, és egy egyszeri tétel miatt jelentősen nőtt az új buszok finanszírozása, 3,6 milliárd forintról 18 milliárd forintra emelkedett. A bővülésben szerepet játszott az Eximbank lízingprogramjában kihelyezett 14 milliárd forint, illetve az MNB növekedési hitelprogramjában kihelyezett mintegy 24 milliárd forint.