A villamosenergia-elosztók aktuális adatszolgáltatása alapján a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közzétette a háztartási méretű erőművek (HMKE), ezen belül a (max. ~50 kW kapacitású) naperőművek 2020. év végi összesített adatait.
Tóth Tamás, a hivatal általános elnökhelyettese a legfrissebb adatokkal kapcsolatban elmondta, a HMKE-k terjedését nem fékezte meg a koronavírus-járvány sem, hiszen az előző év végi adatokhoz képest másfélszeresére nőtt a darabszámuk és beépített teljesítményük.
A növekedési ütem ráadásul tovább gyorsult: míg 2019-ben 44 százalék körül alakult, addig 2020-ban már megközelítette az 50 százalékot. Ilyen módon 2020 végére már 88 112 darab háztartási méretű naperőmű termelt villamos energiát, összesen 719,09 MW beépített kapacitással – áll a MEKH közleményében.
A Nemzeti Energiastratégia szerint a kormányzat célja, hogy 2030-ra legalább 200 ezer háztartás rendelkezzen átlagosan 4 kW teljesítményű, tetőre szerelt napelemes erőművel. Az elnökhelyettes hangsúlyozta, hogy a megújuló energiatermelés lendületes növekedése örömteli fejlemény, ugyanakkor a MEKH feladata az is, hogy az ellátásbiztonság érdekében megteremtse a megújuló és a hagyományos erőművi kapacitások összhangját.
Az adatok alapján 2020-ban továbbra is többnyire természetes személyek birtokoltak háztartási méretű naperőműveket: 2020 végén már közel 72 ezer háztartásnak volt napelemes háztartási méretű kiserőműve, míg 2019 végén még csak mintegy 47 ezer háztartás mondhatta el ezt magáról. 2020 végén a lakossági napelemes HMKE-k átlagos teljesítménye 6,17 kW volt.
Energetikai konferencia a Napi.hu szervezésében
Milyen hatással lehet a magyar energetika fejlődésére az idén bevezetett EKR?
Többek között erről is szó lesz a június 10-ei energetikai konferencián. Kattintson a részletes programért!