Csalók küldenek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nevében hamis értesítéseket – közölte a hivatal kedden az MTI-vel. 

A hamis értesítéseknél vannak árulkodó jelek:

  • legtöbbször már a feladó e-mail címe vagy a feltüntetett honlap sem egyezik a nav.gov.hu-val;
  • a feladó e-mail címe nem egyezik a hivatalos e-maillel, ám a felhasználónévhez egy hivatalosnak látszó NAV-os címet adnak meg, a @ jelet ilyenkor jellemzően a © jellel helyettesítik: ezeket könnyű összetéveszteni.

Hangsúlyozták, hogy

a NAV sosem értesít sms-ben senkit, hogy a számláit zárolta, így, az ilyen üzeneteket azonnal törölni kell, és letiltani a feladó telefonszámát.

A NAV értesítési gyakorlata is eltér a megtévesztő módszertől: a hivatal ugyanis tárhelyre érkező üzenetekkel elektronikusan, illetve postán keresztül kommunikál ügyfeleivel, a sima e-mail-küldés nem hivatalos ügyintézési forma a NAV-nál.

A gépjárműadó-fizetés és az szja-bevallás idején a NAV a honlapján kiemelt helyen teszi közzé a témával kapcsolatos legfontosabb információkat, a NAV nevével visszaélő leggyakoribb csaló sms-ek és e-mailek megtekinthetők a https://nav.gov.hu/vigyazat-csalok linken – áll a közleményben.

Nem csak nálunk, hanem más országokban is gondot okoz, hogy nem felkészültek az emberek az interneten zajló visszélésekkel kapcsolatban, ezért az összes belgát levizsgáztatják az internet használatából, azaz jön a kibervédelmi jogosítvány Belgiumban. Ez azt jelenti, hogy minden egyes állampolgárnak kötelező lesz vizsgát tennie internetes ismeretekből, ha nem, akkor pedig akár 72 órára is lekapcsolhatják nála a szolgáltatást.

A félelemmel élnek vissza a kiberbűnözők, de van ellenük fegyver

A félelemkeltés az, ami miatt az emberek megijednek és nem gondolkodnak, hanem cselekszenek, de rosszul. Ezt használják ki a kiberbűnözők, így történhet meg, hogy kiadjuk az adatainkat és rosszindulatú programok áldozataivá válunk. De ennek nem kell így történnie, itt vannak a megoldások.