Magyarország augusztus 31-én adta át Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt Ramil Sahib Safarov azeri katonatisztet, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek. Szerzs Szargszján örmény elnök aznap bejelentette, országa felfüggeszti a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal. Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szeptember 2-án hivatalába kérette Azerbajdzsán budapesti nagykövetét, akit diplomáciai jegyzékben arról tájékoztatott, hogy Magyarország elfogadhatatlannak tartja Azerbajdzsán lépését.

Az ombudsmani hivatal közleménye szerint Szabó Máté a tárcavezetőnek írott első levelében felidézte: a hazai jogszabályok értelmében kiadatásra csak akkor kerülhet sor, ha a másik fél biztosítja Magyarországot arról, hogy az elítélt ki fogja tölteni hátra lévő büntetését, ám a katonatiszt Safarov Azerbajdzsánban elnöki kegyelmet és kitüntetést kapott, nemzeti hősként ünneplik.

Az alapvető jogok biztosa a tevékenységét szabályozó törvénynek megfelelően a kiadatás előkészítéséről, a magyar kormány döntését megalapozó körülményekről, okairól, hátteréről, az azerbajdzsáni kormány esetleges konkrét, írásos garanciájáról, illetve az ügyben a kiadatás óta tett vagy tenni tervezett intézkedésekről várta a miniszter válaszát.

Az alapvető jogok biztosa most megismételt kérésére 15 napon belül várja a közigazgatási és igazságügyi miniszter válaszát, valamint a kért dokumentumokat, és ezek alapján dönt majd arról, szükségesnek látja-e ombudsmani vizsgálat indítását az ügyben - olvasható az ombudsmani hivatal közleményében.

A KIM cáfol - Navracsics válaszolt

Szabó Máté alapvető jogok biztosának megkeresésére a közigazgatási és igazságügyi miniszter azonnal, szeptember 19-én levélben válaszolt, amelyben kérte, hogy az ombudsman adja be hivatalos betekintési kérelmét a törvényi szabályozásnak megfelelően, valamint részletes tájékoztatást adott a kiadatás jogszabályi körülményeiről - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közleményben reagálva az ombudsmani hivatal állításaira.

A tárcának "nem áll módjában törvénybe ütköző módon betekintést adni minősített adatokat is tartalmazó iratokba" - áll a közleményben, amelyben a minisztérium azt is hozzáteszi: "a KIM bízik abban, hogy ezt a jogász végzettségű biztos úr is megérti és további betekintési szándéka esetén nem a sajtónak, hanem a KIM-nek küld levelet, amelyben hivatalosan alátámasztja kérését."