A rendőrségi szenior állományába - teljes nevén a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvényben szabályozott különleges foglalkoztatási állományba - kevesen jelentkeztek - derül ki Pintér Sándor írásos válaszából, amelyet Dorosz Dávid LMP-s országgyűlési képviselő kérdésére adott.
Eddig csupán 287 kérelem érkezett
Az összesítés szerint 2012. október 1-jével bezárólag 287 fő kérte felvételét. Ebből 122-t felvettek, 31-en az állományba vétel előtt kérelmüket visszavonták, 63 kérelmet elutasítottak, míg 71 fő felvétele még folyamatban volt. Az elutasítás okát 31 esetben egészségi, 15 esetben pszichológiai, 2 esetben fizikai alkalmatlanság jelentette, tízen nem jelentek meg az előírt vizsgálatokon vagy a kért hiánypótlásnak határidőben nem tettek eleget, míg további 5 kérelmet egyéb okból került elutasításra.
A szenior állományba vettek közül a rendőrség szerveinél 115 ember dolgozik, közülük 46-an közbiztonsági, határrendészeti, 35-en bűnügyi, 24-en igazgatásrendészeti (szabálysértési) szakterületen, míg tízen egyéb funkcionális, hivatali területen végzik munkájukat. A Belügyminisztérium közfoglalkoztatási feladataiban hatan vesznek részt, további egy ember pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz lett vezényelve.
A hivatásos állományba október 1-ig 25 embert vettek vissza. További öt kérelem még elbírálás alatt állt, ebből két fő visszavétele azóta megtörtént, két ember kérelmét egészségi alkalmatlanság miatt, míg további 13 kérelmet egyéb okból - többek között a korábbi szolgálat alatt tanúsított magatartás vagy a képzettség hiánya miatt - elutasítottak.
Többre számított
Idén júliusban Pintér Dorosz előző kérdésére úgy fogalmazott: számára is meglepetést okozott, hogy a rendőrségi szenior állományába milyen kevesen jelentkeztek. A tárcavezető korábban arra számított, hogy az elmúlt években a tiszthelyettesi állományból nagy számban kikerült, viszonylag fiatal állomány jelentős számban él a lehetőséggel. A belügyi tárca tapasztalata szerint a személyesen, telefonon vagy elektronikus levélben érdeklődők száma lényegesen nagyobb volt, mint az állományba ténylegesen jelentkezők száma. Az érdeklődés elmaradását Pintér azzal magyarázta, hogy a rendvédelmi szervektől kikerült korai nyugdíjasok jelentős része, különösen a fiatalabb korosztály talált magának olyan munkát, amelyből származó jövedelme, kiegészülve a szolgálati járandósággal, több, mint a szenior állományban elérhető, gyakorlatilag a korábbi nyugdíjával megegyező jövedelme. Akkor Pintér úgy fogalmazott: úgy vélem, hogy aki érdeklődést mutat a szenior állományba kerülés iránt, az már jelentkezett vagy jelentkezni fog. A jelentkezők kis száma nem a tájékoztatás elmaradására vezethető vissza.