Orbán Viktor miniszterelnök pénteki rádióinterjújában közölte, hogy bevezetik az előzetes választási feliratkozást az országgyűlési választásoknál, erről szeptemberben dönt a parlament. A kormányfő azt mondta, aki a választásokon részt akar majd venni, annak előzetesen fel kell iratkoznia. Megjegyezte továbbá, arról még nagy vita van, hogy feliratkozottaknak kötelezővé tegyék-e a részvételt.
Lánczi Tamás, a Századvég Alapítvány vezető elemzője hangsúlyozta: az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában régóta bevett gyakorlat a regisztráció, amit eredetileg azért alkalmaztak, mert nem volt államilag vezetett választói névjegyzék. Megemlítette, hogy a kötelező voksolásra is vannak példák, a kettő együttes alkalmazása azonban szokatlan megoldást jelentene. Mint mondta, a feliratkozás célja elsősorban a választói tudatosság növelése lehet, a regisztrációt alkalmazó, illetve az e nélküli választási rendszerek között azonban szerinte nincs minőségbeli különbség.
Olyan demokratikus ország nincs...
A Political Capital pénteki elemzésében mindezt úgy közelítette meg, hogy a világ demokráciái határozottan abba az irányba tartanak, hogy minél kevesebb erőfeszítésre kötelezzék állampolgáraikat, mivel pontosan tudják, hogy a magas választási részvétel a legjobb legitimáló tényező. "Olyan demokratikus ország pedig egyáltalán nem létezik, ahol a jól működő népesség-nyilvántartás ellenére jogvesztő regisztrációhoz kötnék a választójogot" - mutatnak rá, hangsúlyozva: a körvonalazódó változásoknak legfeljebb csak egyes elemei ismertek az európai demokráciákban, összességében ilyen feltételekkel kialakított választási feliratkozásra nincs példa.
A PC szerint a Fidesz a bizonytalan pártpreferenciájú, politikailag inaktív választók távoltartásával igyekszik növelni saját esélyeit a soron következő választáson, bár hogy ez így is lesz, abban az intézet szerint nem lehet biztos a párt. Megjegyzik továbbá, hogy nincs olyan kényszer, amely indokolná az előzetes regisztrációt. A külföldön tartózkodó, de egyébként Magyarországon élő állampolgárok ugyanis 2004 óta sikeresen gyakorolhatják választójogukat, nekik egyfajta regisztrációban már eddig is részt kellett venniük: a magyarországiról át kellett kérni magukat a külképviseleti névjegyzékbe. Lánczi Tamás szerint a jelenlegi pártpolitikai viszonyok alapján általánosságban a jobboldalnak, tehát a Fidesznek és a Jobbiknak kedvezne Orbán Viktor javaslata, mivel szerinte azon az oldalon van több elkötelezett szavazó. A PC ehhez hozzáfűzte azt is, ez könnyen csak átmeneti haszon lehet, hiszen idővel változhatnak az erőviszonyok és a kedvezményezettekből kárvallottak lehetnek.
Lánczi Tamás ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy az új választási rendszerben még nagyobb súllyal esne latba a pártok szervezettsége, így szerinte az MSZP is előnybe kerülhetne például az LMP-vel vagy a Demokratikus Koalícióval szemben.
A Századvég Alapítvány munkatársa kitért arra is, hogy a feliratkozás bevezetése a választási kampányt is gyökeresen átalakítaná: egyrészt már a választásra buzdításért is komoly kampányt indíthatnak majd a pártok, amelyek ezután közvetlenebb kampányeszközökkel célozhatják meg a biztosan voksolni szándékozókat.