Magyarország nagy részén hatalmas mértékű légszennyezettséget mértek az elmúlt hét napban, Nyíregyházán szerdán, Budapesten pénteken kellett szmogriadót elrendelni - írta az Index. Ha egymást követő két éjszaka a szállópor koncentrációja meghaladja a köbméterenkénti 100 mikrogramm mennyiséget, aznap reggel szmogriadót hirdet ki az önkormányzat - mondta a Napi Gazdaság Online-nak Molnár Zsolt, a Fővárosi Önkormányzat környezetvédelmi szakreferense. Nyíregyházán volt a legsúlyosabb a helyzet, ott hét napig volt nagyobb a szmog mértéke a határértéknél. Forgalomkorátozó intézkedések eddig még nem léptek életbe, hétfő reggel ül össze a szmogriadó-bizottság, akkor döntenek a lehetséges megoldásokról.
Budapesten szmogriadó esetén a rendszámukon fekete és piros környezetvédelmi plakettel jelölt nem környezetbarát autók nem közlekedhetnek, ez azonban csak a szmogriadó második napján bizonyul szabálysértésnek, akkor 100 ezer forintra is büntethetők a környezetszennyező sofőrök. Az önkormányzat péntek délelőtt még nem vette figyelembe, hogy aznap még nem szankcionálhatnak a rendőrök, később azonban szombatra halasztották a korlátozásokat, akkorra viszont megélénkült a szél és feloldották a szmogriadót.
Nem történtek nagyobb fennakadások a szmog miatt a szállítmányozó-fuvarozó cégeknél - nyilatkozta Dittel Gábor, a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestületének főtitkára. Rengeteg jármű kiesik a szmogriadó korlátozásainak köréből: a helyi és helyközi tömegközlekedés, az élelmiszert szállító járművek, a taxiforgalom, a közüzemi szolgáltatók járművei. Karmos Gábor, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének főtitkára is megerősítette, hogy a közúti áruszállítással foglalkozó cégek többsége már lecserélte fekete és piros matricás járműveit, a korlátozások inkább csak az olyan kevésbé korszerű gépkocsival közlekedő egyéni vállalkozókat érinthetik, akik még nem tudtak környezetbarát járművet vásárolni.