A Nemzeti Konzultáció ötödik kérdése az: hogyan segítse-e a kormány a nők munkába állását vagy legyen a nő inkább otthon és foglalkozzon a családdal? A választ azonban már nyilvánvalóan a miniszterelnök és a kormány is tudja, hiszen a tudomány szabályai szerint készített kutatásokból egyértelmű: a magyarok a kétkeresős családmodellt választják, állítja Ertsey Katalin LMP-képviselő. Ezzel szemben a nők az elmúlt 2 évben kiszorultak a Nemzeti Együttműködés Rendszeréből, teszi hozzá, tétlenség és belső konfliktusok jellemzik a kormány első két évét a nők ügyében.
Az LMP azt szeretné megtudni Balog Zoltántól, hogy mikor lát neki a nőügyek rendbetételének, a károk felszámolásának, a kormányon belüli viták eldöntésének, akár más tárcákkal való konfliktusok árán. A párt szerint az ombudsman ajánlásai alapján kellene változtatni: a családvédelmi törvény véleményük szerint kirekesztő családdefiníció tartalmaz, a gyermekgondozási szabadságon lévő kismamákat kihagyják a munkaügyi képzésekből, és a gyermekvédelem súlyos hiányosságokkal küzd a gyermek-prostitúció problémáját illetően.
A női foglalkoztatásnak jelenleg külön kormánybiztosa is van, aki korábban nyílt konzultációt is kezdeményezett: június elsejéig lehetett megküldeni egy nyilvánosságra hozott e-mail címre ([email protected]) azokat a javaslatokat, amelyek segíthetnének a magyar nők mai alacsony foglalkoztatási arányain. A kormány által kinevezett biztos, Szalai Piroska jelenleg nem elérhető a nyilvánosság számára, így nem tudható, milyen javaslatok és milyen csoportoktól érkeztek a határidőig a felhívásra, és mi lesz ezek sorsa. Szalai Piroska megbízatása kinevezésétől számítva 6 hónapra szól.