Az állásfoglalást megfogalmazó intézetek - Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Corvinus Egyetem, az ELTE, az Eszterházy Károly Főiskola, a Pécsi és a Szegedi Tudományegyetem kommunikáció- és médiatudományt oktató tanszékei, a Médiakutató Alapítvány - mélységes aggodalmukat fejezik ki a kiszivárgott minisztériumi tervezet miatt, amely 2016-tól - más szakok mellett - megszüntetné a kommunikáció- és médiatudomány alapszakot - számolt be a hvg.hu.

A levél aláírói, tudatában annak, hogy egyeztetési folyamat zajlik, arra kérik az Emmi-t, hogy a minisztériumi tervezetet a "legfontosabb belső szakmai fórumok számára" tegye hozzáférhetővé, hogy "az egyeztetés szakmailag megalapozott, lehetőség szerint konszenzusos végeredményhez vezessen".

A Frissdiplomások munkaerő-piaci helyzete 2014 című szakmai kutatás szerint a kommunikáció- és médiatudomány BA szakot elvégzettek munkaerő-piaci beágyazottsága kifejezetten jó. Ennek alapján pedig elfogadhatatlan az a hangoztatott vélemény, amely a kommunikáció- és médiatudomány alapszak megszüntetését egyfajta "közvélekedéssel" indokolná. Az adatok ugyanis éppen azt bizonyítják, hogy a legyakrabban elhangzó három érv - a szakon végzett hallgatók elhelyezkedésének nehézsége, a képzési terv elavultsága és a túlképzés ténye - mindegyike hamis. A közzétett adatok alapján nem a szak megszüntetése, inkább támogatása volna ésszerű.

A levél szerint olyan szakot tervez megszüntetni a kormány, melynek - a bejutási küszöb felemelése miatt - a tanköltségét már most sem az állam, hanem a családok fizetik meg. Az aláírók szerint pontosan ellenkező intézkedésre volna szükség: az állam által támogatott helyek számának növelésével kellene megteremteni a társadalmi esélyegyenlőség feltételeit azon tehetséges fiatalok számára, akiknek családja anyagi okok miatt nem tudja vállalni a költségtérítéses képzést.

A teljes levél itt olvasható.