Az utolsó pillanataig reménykedem egy köznyugalmat hozó bérajánlatban, noha a bértárgyalások utolsó fordulóján az egészségügyért államtitkárság kifejtette, a mozgástér nem több, mint 15 milliárd forint - mondta lapunknak Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke. Mint fogalmazott, kiderült, hogy a 15 milliárd forint a nettó alapbérben 22-23 ezer forintos növekedést jelent, a keret ugyanis az alapbérnövekedésből adódó ügyeleti pótlék növekményét is tartalmazza. Ráadásul mintegy 25 ezer egészségügyi dolgozó, az alapellátásban gyógyító orvosok és szakdolgozók kimaradnak az emelésből, ami a MOK számra  teljességgel elfogadhatatlan - hangsúlyozta Éger István.

A MOK elnöke szerint politikailag is hibás döntés, ha 15 milliárdért, ami nem kevés, csak elégedetlenséget vásárolnak a döntéshozók, emellett azt a kérdést is érdemes föltenni, hogy vajon ez az eredmény eléri-e azt a célt, jelesül az elvándorlás megállítását, amiért a bértárgyalások elindultak. Mint elmondta, a kérdés költői, hogy tartana vissza bárkit nettó 80 eurós alapbéremelés akkor, amikor a visegrádi országok orvosaihoz képest is több száz eurós lemaradásban vagyunk.

Információink szerint egyébként jövő hétre készülhet el egy olyan bérajánlat az egészségügyben dolgozók számára, amire A-t- vagy B-t  mondhatnak. A megállapodáshoz ugyan már tegnap is nagyon közel kerültek az érintettek, azonban mindig felmerül egy-két új tényező, és nagyon  sokféle, eddig nem karban tartott adatot kell validálni az épkézláb konstrukcióhoz, amelynek a mértéke mellett az ütemezése is fő kérdés.

Papp Magor a Magyar Rezidenszövetség elnöke egyébként bízik abban, hogy az eddig kiszivárogtatott számokhoz képest jelentősebb eredményt sikerül elérni az egyeztetésen, s mint hangsúlyozta, nem csak a pénzügyi kérdésekben tapasztal kompromisszumkészséget, hanem az általuk szorgalmazott jogi szabályozás szigorításában, különösképpen a bérszámfejtés átláthatóvá tételében. Ez ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy az orvosoknak juttatott plusz pénzek ne tűnhessenek el a rendszerből.

A rezidensek a szakképzés minőségbiztosítására és az orvosképzésben a gyakorlati képzés felülvizsgálatára is garanciákat várnak, ezt a problémát nem lehet tovább a szőnyeg alá sörpörni - hangsúlyozza Papp Magor, aki szerint a rezidensek jelenleg sokszor azt sem tudják, ki az őket oktató orvos. A szövetség öt éve próbálja láthatóvá tenni a képzési gondokat, azonban az ez alatt az idő alatt regnáló 3 miniszter és 2 államtitkár sem jutott előre a megoldásban.