Aligha változott volna a pénteki, költségvetési zárolásokról szóló bejelentés tartalma az utolsó pillanatban, ha a Nemzetgazdasági Minisztériumot még Matolcsy György vezetné: a korábbi tárcavezető − Brüsszelre hivatkozva − élből bevágta volna a köztudatba az energia- és bankadó-átdolgozást, illetve a tranzakciósadó-emelést. Tehette volna, hiszen Orbán Viktor jó előre megígérte, a költségvetési kiigazítás minden újabb forintját a nyugat-európai cégek terheinek növeléséből igyekeznek majd előteremteni. (Az más kérdés, hogy ma már senki sem olyan naiv, hogy elhiggye, ennek árát nem az állampolgárok fizetik.)
A zsarolás most is elhangzott, de másképp... Úgy fest, Varga Mihály megfontolt szakmaiságot hozott a minisztériumba, így tette hitelesebbé az intézkedéscsomagot. Matolcsy ősszel úgy fogalmazott, "nem akartuk, de az unió rákényszerített", Varga azonban azt mondta, "nem akarjuk, ezért csak akkor lépjük meg, ha az idő rákényszerít". (Már csak Giró-Szász Andrásnak kell szólni, hogy "újbeszéd" van, ő ugyanis a tárcavezetőnél egy árnyalattal keményebben jelezte, hogy mire számíthat Brüsszel, ha nem enged.)
Varga tervezni, gondolkodni akar. Saját maga, majd államtitkára is elismerte, hogy a tranzakciós illeték bevezetése lényegében előkészítetlen volt, legfeljebb a Giro és az ÁKK forgalma alapján próbálták megsaccolni, milyen kulcs kell a bevételi terv teljesüléséhez. Nem jött be.
El lehetne mondani a minisztériumnak, hogy az illeték további emelése, a készpénzfelvételi illeték hírek szerinti megduplázása korántsem a tervezett cél, az elektronikus fizetés terjedése irányába, sokkal inkább a pénzügyi közvetítő rendszer megkerülése felé hatna. A cégek − ahol tudnak − már igyekeznek készpénzben, a házipénztárból kiegyenlíteni a fizetéseket, a Jobbik törvényjavaslata pedig ott is megszüntette volna az utalást, ahol kötelező... Arról is lehetne beszélni, hogy a készpénzhasználat visszaszorítása fontos a szürkegazdaság ellen, hogy csak a nemzetgazdaság évi 100 milliárd forintot spórolhatna ezzel. A számok azonban az MNB rendelkezésére állnak, elnökét pedig Matolcsy Györgynek hívják − abból a székből vajon más a nézőpont?
A szerző a Napi Gazdaság főmunkatársa