Mától, az március 1-jétől kerültek piacra az új, korszerűbb és nehezebben hamisítható ezerforintosok. Bemutatjuk, hogy milyen biztonsági elemek vannak az új bankjegyen.
- Vízjel - A bankjegyet fény felé fordítva bal oldalon Mátyás király portréjának tükörképével egyező árnyalatos vízjel látható, amelyen ott van egy a papír kék alapszínénél világosabb tónusú, vízszintes 1000 értékjelzés.
- Biztonsági szál - A bankón majdnem középen fut keresztül és ez is fény felé tartva jelenik meg. A biztonsági szálon nagyítóval látható az ismétlődő MNB felirat és a 1000 értékjelzés.
- Illeszkedő jel - A bankjegy előoldalának jobb felső, hátoldalának bal felső sarkában látható nyomtatott ábratöredékek fény felé fordítva egy H betűt mutatnak.
- Színváltó nyomat - A bankjegy előoldalán lévő holló motívum színe mozgatáskor bíborról zöldre vált és vissza.
- .
- Hologramfólia - A bankjegyen elölről a bal szélen van a hologramhatású fémcsík. Ezen Mátyás király portréjának tükörképe és a csőrével gyűrűt tartó holló látható. A portré felett és alatt vízszintes 1000 értékjelzés szerepel. A hologramfólia nem ezüsthatású részein UV-A fényben zöld színben fluoreszkáló függőleges 1000 felirat olvasható két sorban, valamint a fólia alsó részén egy újabb holló látható. A bankjegyeken lévő hologram fólia a bankjegypapír síkjából nem emelkedik ki.
- Irizáló nyomat - A bankjegy hátoldalának jobb szélén, a vízjelmezőtől jobbra látható aranyszínű sáv, amelyben mozgatás hatására az 1000 értékjelzés olvasható és a holló motívum látható.
- Rejtett kép - A hátoldalon az alsó mikroírás sávjában a bankjegyet közel szemmagasságban tartva, síkban elforgatva megjelenik az MNB felirat.
- Metszetmély nyomás - A bankjegyek főbb nyomatain a papír síkjából kiemelkedő festékréteg van. Ez érdes felületű, tapintással jól érzékelhető a portrénál, értékjelzéseknél, a címernél, a "MAGYAR NEMZETI BANK" feliratnál, a hologramsáv alsó részén található két vízszintes motívumnál és a hátoldali képnél.
- Vakjel - A bankjegy bal alsó sarkában jól tapintható, nagy festékréteg-vastagságú címletra utaló motívum segítségével ismerhetik fel a vakok és gyengénlátók a bankjegyet.
- Mikroírás - A bankjegyet több helyen nagyítóval vizsgálva az előoldalon 1000 értékjelzés, a hátoldalon a címletértéknek megfelelő értékjelzés ("1000 FORINT"), valamint a MNB felirat olvasható.
Az új ezres biztonsági elemeket az MNB itt elérhető interaktív bemutatóján is megnézheti.