Minden monetáris lazításnak van költsége, és egyre inkább előtérbe fognak kerülni ezek a a világgazdaság működése szempontjából - jósolja Németh Dávid, a K&H vezető makroelemzője. Közvetlen veszteség érheti magát a jegybankot is, amely vásárolja az értékpapírokat. A KBC jelenlegi várakozása, hogy szeptember-október folyamán az amerikai jegybank elkezdi csökkenteni a piacra juttatott készpénzmennyiséget. Első lépésben Németh szerint a havi 85 milliárd dolláros ütemet 65 milliárdra eresztik.

Valószínűleg nagyobb ütemű csökkentésre majd Ben Bernanke, Fed elnök mandátumának lejártát követően kerülhet sor, ami jövő év elején lesz. Az eurózónában - amely a magyar gazdasági környezet szempontjából a legfontosabb - eddig a minél nagyobb költségvetési kiigazítást erőltettek. Ez a szemléletmód jelentősen rányomta a bélyegét például a túlzott-deficit eljárásra.

Magas maradt az újraelosztás

Magyarországon az állami kiadások mértéke 2008 és 2011 között nagyjából stagnált. Németh Dávid szerint alapvetően ezt csökkenteni kellett volna, ugyanis a gazdaságpolitika is azt a célt fogalmazta meg, hogy a jóval alacsonyabb régiós átlagot veszi irányadónak. Európai összevetésben Magyarországon továbbra is a legmagasabb az általános központi költségvetési kiadások mértéke.
Aggasztó lehet, hogy egyre több a tartozás a központi költségvetés oldaláról, ami a hosszú távú fenntarthatósággal kapcsolatban kockázat - mondja Németh.

Túlzott-deficit eljárás

Továbbra is megmaradtak a kockázatok a költségvetésben, például út-díjak, vagy a tranzakciós illetékkel kapcsolatban. Németh korábban 50 milliárd forintra tette a kockázatok mértékét, de ez még a Varga csomag bejelentése előtti becslés. Az elemző szerint valóban a tranzakciós illeték elcsúszása miatt indokolt volt az adónem kiírása. Az adósságátvállalásra kivetett adó viszont elég váratlan bejelentés volt, amit egyelőre emésztget a piac. Úgy tűnik sajnos, hogy nem változott a fiskális politika kiszámíthatósága, maradt a hirtelen rögtönzés, ez mindenképpen probléma - véli a K&H szakártője. De- teszi hozzá- a költségvetési célok így teljesíthetőek, vagyis a 3 százalékos alatti hiány most nincs veszélyben. Magyarországon az elsődleges egyenleg így kiemelkedő a régióban, gyakorlatilag csak Németország van előttünk.

Nincs még növekedési fordulat

Egyelőre gazdasági visszaesés mértéke csökkent, illetve a mezőgazdaságban van egy elsősorban statisztikai okokra visszavezethető fordulat. Valójában a növekedési szerkezet nem változott meg, ezért Németh Dávid nem számít arra, hogy Magyarország felzárkózhatna egyáltalán a régiós növekedési pályához.

A hitelállomány leépítése miatt történik ez a leszakadás, aminek mértéke volt, hogy a GDP 15 százalékát is elérte. Az alacsony kamat környezet viszont lassítja a hitelleépítés ütemét. A rossz hír viszont, hogy a vállalati szektorban továbbra is nagyon erőltetett ütemben zajlik a hitelleépítés, emiatt esett a beruházási ráta is 16 százalékra, vagyis a cégek ebben a környezetben nem terveznek beruházni. Ami a jó hír - Németh szerint, hogy gyorsan zajlik ez a korrekció, előbb utóbb vége lesz.

Inflációs folyamatok

A tartós fogyasztási cikkek inflációja 1 százalék környékén ragadt be, míg a szolgáltatásoké 2 százaléknál. Ez összege alá nem tud bemenni az infláció az alapfolyamatok szerint, egyelőre a hatósági árváltoztatások nyomják le az indexet.

Kitekintés

Olyan jól sikerült a forrásbevonás az ÁKK-nak, hogy most akár egy évig is képes bevonás nélkül finanszírozni magát az állam. Ezt segíti, hogy a régióhoz képest a CDS felárunk csökken. Érdekes, hogy Románia, amelynek hasonló az adósságbesorolása, mint Magyarországé, sokkal alacsonyabb CDS-en tud forrást bevonni. Az elemző szerint nem teljesen világos, miért, valószínűleg az ottani IMF-programot díjazza a piac.

A nemzetközi piacokon az 5 százalék fölötti magyar hozamokat jó beszállásnak tekintik a befektetők, ez alatt viszont kiszállnak - legalábbis az eddigi kötvénypiaci folyamatok ezt a stratégiát tükrözik vissza. A besorolás alapján indokolt kamatszintnél alacsonyabbak a valós kamatok a legtöbb régiós piacon, ebből Németh szerint az következik, hogy túlértékeltek ezek a piacok.

Németh árfolyam-előrejelzése az év hátralévő részére 290-300 forint körüli szint, viszont jövőre 300 forint fölötti euró-árra számít az elemző. Továbbra is nagy Magyarország függősége a nemzetközi piacoktól, a portfólió befektetések mértéke a régióban az egyik legnagyobb. Ez sérülékenységi faktor is, ezért a kormány dolgozik azon, hogy kiváltsa, vagy mérsékelje ezt a külső sérülékenységet.