Lapunk hét makroelemző megkérdezésével készített konszenzusa szerint novemberben 49 millió eurónyi deficit halmozódott fel a folyó fizetési mérlegben. A prognózisok – a korábbi hónapokhoz hasonlóan – ezúttal is kifejezetten széles skálán mozogtak. A leginkább pesszimista szakértő 150 millió eurós hiányt vár, de akad olyan elemző is, aki 110 millió eurós szufficitet valószínűsít. A legtöbben – szám szerint öten – úgy vélik, hogy hiány keletkezett novemberben a mérlegben, a szélső értékek nélkül számolt átlag 61 millió euró. Az előrejelzések közötti eltérések elsősorban a külkereskedelmi folyamatokkal kapcsolatos nézetkülönbségekre vezethetők vissza.
Októberben az átlagosan várt 73 millió eurós hiány helyett 17 millió eurós többlet keletkezett a folyó fizetési mérlegben; a prognoszták többsége az áruforgalmi deficitet becsülte meg túl pesszimistán, és még a legbizakodóbbak sem számoltak az export 9 százalékos bővülésével. Tavaly novemberben 72 millió eurós külkereskedelmi deficit mellett 11 millió euró többlettel zárt a folyó mérleg. A tényleges tavalyi statisztikát csak idén ismerhette meg a piac, a jegybank ugyanis idén áprilisban – egy tranzakció hibás elszámolása miatt – 300 millió euróval korrigálta az akkori adatot.
Az az elsődleges kérdés, hogy tartósnak bizonyultak-e az egy hónappal korábbi folyamatok, azaz továbbra is dinamikus maradt-e az export bővülése – fejtette ki Detrekői László, a CIB Értékpapír Rt. elemzője, aki szerint az októberi felfutás nem ismétlődött meg novemberben. Hasonlóan vélekedik Forián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő szakértője, aki az év/év alapon számított exportdinamikát 2 százalékra, az import növekedését pedig 3 százalékra teszi. Optimistább álláspontot képvisel Barcza György, az ING Bank elemzője, aki az októberi trend folytatódását várja.
Az előző években megfigyelttől eltérően alakulhatnak idén novemberben a turizmus bevételei. A Magyar Nemzeti Bank ugyanis az idegenforgalom sor kiszámításakor figyelembe veszi a lakossági devizaszámlás állományának változását is, és ez a megszűnő európai valuták miatt szépen gyarapodhatott novemberben. A tagvaluták euróra váltásának legkézenfekvőbb módja ugyanis az, hogy a fiókból a bankba, egészen pontosan eurószámlára teszik a pénzt az emberek, márpedig ez növeli az idegenforgalomból származó bevételeket, és így javíthatja az egyenleget.
További részletek