Orbán Viktor magyar kormányfő öngólt rúgott tusnádfürdői beszédével. Lobbistái és tanácsadói eddig azt magyarázták Brüsszelben és Washingtonban, hogy félreértik a politikáját, akik a demokrácia, a jogállam, a sajtó- és a vallásszabadság korlátozásával vádolják. Valójában nem tesz mást, csak eltakarítja az útból a posztkommunista múlt visszamaradt, káros örökségét. Három héttel ezelőtt elmondott tézisei azonban hiteltelenné tették ezt a magyarázatot.
Erdélyben elhangzott rendkívüli beszédében világossá tette, hogy Magyarországot, amely tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak olyan állammá akarja tenni, amely természete szerint nem liberális. Fel akarja adni a liberális társadalomszervezési elveket és a liberális világszemléletet - idézte fel a Washington Post hét végi szerkesztőségi cikke Orbán mondanivalóját.
Előre a múltba
A lap szerkesztői a beszéd további részleteinek elemzése után arra következtetésre jutnak, hogy a magyar miniszterelnök a múltból vett minta alapján alkotta meg azt a társadalmi modellt, amely szerinte sikeres lehet a 2008-2009-es pénzügyi válság utáni időkben. A javaslatában szereplő társadalmi rendszer alig több, mint azok az autoritárius nacionalizmusok, amelyek gonosztevők és sarlatánok irányításával működtek a 20. században. Ilyen volt Magyarország náci párti második világháború előtti rezsimje is.
Egyetlen újdonság volt Orbán felvetésében: úgy képzelte, hogy az illiberalizmust az Európai Unió tagjaként vezetné be Magyarország. Az uniós vezetőknek sürgősen ki kell ábrándítaniuk a magyar kormányfőt önhittségéből - követeli a konzervatív amerikai napilap. Egy ország, amely a következő hét évben 20 milliárd dollárra számíthat az EU-tól, nem élvezheti a tagság előnyeit, miközben megszegi az alapszerződésben vállalt kötelességeit, a szabad véleménynyilvánítás és a jog uralmának garantálását.
Az Egyesült Államoknak alacsonyabb szintre kell szállítania kapcsolatait az Orbán-kormánnyal - teszi hozzá ehhez a Washington Post szerkesztőségi cikke. Orbán Viktor ugyanis kizárta magát a nyugati demokratikus közösségből. Kormányát ennek megfelelően kell kezelni.
Fentarthatatlan
Nem értenek egyet a külföldi elemzők a magyar miniszterelnökkel abban sem, hogy a múlt héten nyilvánosságra került jó GDP-növekedési adat a kormány eddigi politikáját igazolná - derül ki a Wall Street Journal cikkéből. (A magyar gazdaság a második negyedévben 3,9 százalékkal bővült éves összehasonlításban, ami jóval meghaladja az elemzői várakozásokat.) Orbán egy a korábbinál centralizáltabb rendszert épít ki Magyarországon, amely a kormányzó Fidesz köré szerveződik - írja le ezt a politikát Timothy Ash, a Standard Bank feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője.
Ez voltaképpen csak egy puhább változata Vlagyimir Putyin orosz államfő modelljének, amely az állam nagyobb súlyának érvényesítésére, a nemzeti érdekek és identitás előtérbe tolására törekszik. Emellett kiépít egy hazai üzleti elitet azzal a szándékkal, hogy a magyar vállalkozói érdekeket a külföldi tőke érdekei fölé helyezze. Ebből a nézőpontból úgy tűnik: nem várhatunk nagyobb sikert az orbáni szisztémától, mint amit a putyini rendszer felmutatott.
Legalábbis erre a következtetésre jut Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piacokra specializálódott közgazdásza. Véleménye szerint ugyanis a magyar GDP bővülése egyre kevésbé fenntartható. Pusztán a nagy autógyártók (Audi, Mercedes) termelésének felfutására és a főként uniós pénzből megvalósuló infrastrukturális beruházásokra (vasútfejlesztések, stadionépítések) épül.
Orosz támadás
A hét végén az orosz külügyminisztérium is bírálta az Orbán-kormányt azok alapján a sajtóinformációk alapján, amelyek szerint Magyarország állítólag harckocsikat szállít Ukrajnának - jelentette az ITAR-Tassz orosz hírügynökség. Moszkva szerint Budapest ezzel sérti az EU közös politikáját, amely tiltja az olyan fegyverszállításokat, amelyek segíthetik egy katonai konfrontáció kialakulását. Emellett ellenkezik a nemzetközi fegyverszállítási szerződéssel is, amely szerint nem szabad olyan eszközöket átadni más államoknak, amelyek alkalmasak a népirtásra, illetve az emberiség elleni bűnök elkövetésére. A magyar kormány cáfolja, hogy Magyarország fegyvereket exportálna Ukrajnának.