A kényszernyugdjazásról szóló kormányhatározat elég nagy ijedelmet keltett a szakmában, s napokon belül megkezdődött a szakmai kifogások, kérések mefogalmazása annak érdekében, hogy a korábbi, többszörös és határozott ígéreteknek megfelelően az egészségügy is mentességet kapjon a határozat végrehajtása alól - fogalmazott Éger István.
A MOK saját honlapján múlt héten a kormányhatározatról és annak következményeiről indított, tegnap este zárult szavazás eredményeiről Éger István elmondta, mintegy 3, 5 ezren válaszoltak, ez a gyógyító orvoskar 10-11 százaléka. A felmérés a válaszolók életkorát és a foglalkozási területeket illetően is reprezentatív.
A válaszolók 41 százaléka érintett, illetve a következő 3 éven belül érintett lesz a kényszernyugdíjazás által, azaz, ha nem lesz ágazati mentesség, nem a jelen, hanem a következő 2-3 év is hasonló mértékű orovos elvesztéssel fenyegethet - hangsúlyozta a MOK elnöke.
A felmérésből kiderült, a válaszolók 77 százaléka nincs tisztában azzal, hogy milyen anyagi, munkajogi, adózási illetve nyugdíj következményei lesznek a határozat végrehajtásának. A MOK elnöke kiemelte, a megkérdezettek 47 százaléka migrációs szándékának növekedéséről adott számot, vagyis a kollégák átérzik, mit jelent a nyugdíjas kor körüli orvoskar esetleges elvesztése, hogy ez milyen fokozott munkaterhet ró rájuk, illetve a mester-tanítvány viszony megszakadása milyen tudásbeli elszakadást hozhat. Mindezek következtében a válaszadók közel 90 százaléka támogatja a kamara ágazati mentesség elérésére irányuló aktivitását- hangsúlyozta.
Az egyedi mentességgel kapcsolatban a MOK elnöke megjegyezte, az érintettek ilyen nagy számánál nonszensznek tartja.