A tavalyi nyugdíjállamosítás idején magánpénztári tagságát megőrző nagyjából százezer ember hamarosan ismét válaszút elé érkezik. Feltéve, hogy lesz még miből választani. A kasszatagoknak elvileg március végéig lehet eldönteniük, hogy a kormány tervei szerint végleg az államhoz csatornázott járulékok ellenére a magánpénztánál maradnak, vagy az állami nyugdíjrendszert választják. Előbbi esetben megtarthatják egyéni számlájuk egyenlegét, és kapnak állami nyugdíjat is. Az Index.hu szerint több nyugdíjkassza végelszámolással megszűnhet, van, ahol a kérdést lényegében már el is döntötték, és ez már februárban a közgyűlés elé kerül.
Akinek a kasszája megszűnik, két dolgot tehet. Vagy másik pénztárat választ a végelszámolási eljárás megindításától számítva 30 napon belül, vagy nem tesz semmit, és akkor a megtakarítása automatikusan visszakerül a tisztán állami nyugdíjrendszerbe. Most az a kérdés, hogy az előbbire lesz-e egyáltalán lehetőség, vagyis talpon marad-e akár egyetlen kassza is, és hogy megfizethető lesz-e ez a választás.
Egy, a szektor működését jól ismerő, neve elhallgatását kérő szakértő szerint a nagy pénzügyi csoportok mindegyike eldöntötte, hogy nem folytatja tovább a tevékenységet. Egy szintén névtelenül nyilatkozó, több kasszával is kapcsolatban álló nyugdíjszakértő viszont azt mondja: az összes pénztár végleges eltűnéséről még korai lenne beszélni, "bár vitathatatlan, hogy a letargikus jelzővel jellemezhető leginkább az ágazatban dolgozók hangulata, és mindegyik szereplő nagyon komolyan fontolgatja ezt a lehetőséget".
A cégeket több dolog is visszatartja a mielőbbi végelszámolástól, például hogy ezzel a jól felépített vállalati brandek sérülnének, mondta egyik forrásunk. A cégek nevei a működés befejezéséről szóló hírekben negatív összefüggésben tűnnének fel, amitől a tulajdonosok szeretnék megkímélni a cégcsoport más, működőképes ágazatait. Egy a pénztárak körében felmerült lehetőség szerint egyetlen pénztár maradna meg - vagy egy a pénztárak egy újat alakítanának - meg, ide irányítanák át az összes tagot, aki nem megy vissza az államhoz.