A K&H ifjúsági indexét több mint tíz éve elkészítik, amiből kirajzolódik a fiatalok oktatásról kialakult aktuális véleménye:

  • a legjobb eredmény 2014-ben született, akkor a diákok több mint 40 százaléka mondott pozitív véleményt az oktatási rendszerről;
  • a mélypont pedig 2018 közepén volt, amikor 10 százalék alatti volt az arányuk;
  • adolgozó fiatalok esetében kiegyenlített eredmények születtek a kutatást rajtja óta, jellemzően a 20 százalékuk fogalmazott meg kedvező véleményt.

Alig több mint egy hónap múlva, július 26-án hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, azaz eldől, hogy a jelentkezők közül ki folytathatja a tanulmányait valamelyik oktatási intézményben.

Az oktatás színvonalát tekintve a fiatalok szerint bőven van tér a fejlődésre az idei első negyedéves felmérés alapján.

Kép: K&H

Egyetértenek abban, hogy rossz a helyzetük

  • Mindössze a diákok 18 százaléka tartja európai színvonalúnak a képzést;
  • 23 százalékuk semleges véleményt fogalmazott meg, azaz nem tartják sem jobbnak, sem rosszabbnak az oktatást az európai szinthez képest;
  • ugyanakkor a diákok többsége, közel 60 százaléka szerint alacsonyabb szinten van az európainál a magyar oktatási rendszer.

A 2012 vége óta minden negyedévben elkészülő felmérés történetében mindig is kisebbségben voltak azok a diákok, akik szerint az európai színvonalat képviseli a magyar oktatás.

A dolgozó fiatalok sem becsülik sokra az oktatás színvonalát

A felmérésből kiderül továbbá, hogy a dolgozó fiatalok hogyan értékelik az oktatás színvonalát.

  • A diákokhoz hasonlóan csak 18 százalékuk szerint említhetőek egy lapon a magyarországi oktatási intézmények európai társaikkal;
  • 55 százalékuk negatív véleményt fogalmazott meg;
  • 23 százalékuk szerint nincs igazán különbség.

Ezek a szakemberek bánták meg a leginkább, hogy egyetemre mentek

Diplomások és egyetemet nem végzettek is elmondták a véleményüket arról, hogy érdemes-e felsőfokú végzettséget szerezni: sokan megbánták a döntésüket. Bővebben>>>

A színvonal rossz, de legalább szeretik, amiről tanulnak

A korábbi kutatásokban hasonló volt a pozitív véleményt megfogalmazó dolgozó fiatalok aránya, jellemzően 20 százalékot tett ki.

Bár az oktatás színvonalával nem igazán elégedettek a diákok, van azonban kedvező eredmény is:

a kutatás szerint a diákok 59 százaléka szereti, amit tanul.

Ez jelentős javulást jelent az előző, 2022 utolsó negyedévében mért 37 százalékos értékhez képest, ugyanakkor összhangban van a felmérés korábbi eredményeivel, amikor a diákok 50-70 százaléka jellemzően azt mondta, hogy az elképzeléseinek megfelelő oktatásban részesül.