Idén márciusban bruttó 4,1 milliárd forintot fizettek ki e-matricára az erre kötelezett autózók - amely pedig 18,5 százalékkal, illetve 641 millió forinttal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában.
Az eladott darabszám 21,1 százalékkal nőtt, amelyből márciusban valamennyi kategória kivette a részét - derül ki a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ friss adataiból. A növekedésben az is szerepet játszhatott, hogy idén márciusban két hosszú hétvége is volt, míg 2015-ben 15-e vasárnapra esett.
Meglepően jól teljesített a heti
Az első két havi, de különösen a februári adatok azt mutatták, hogy az autósok - nyilván okulva a tavalyi tapasztalatikból - inkább megvették év elején az éves, vagy a megyei matricákat. Ez racionális döntés, tekintve, hogy egy 10 napos matricáért majdnem 3 ezer forintot, egy megyei árának 60 százalékát kell kifizetni.
Ennek ellenére márciusban a heti matricák forgalma 24,6 százalékkal nőtt, az első negyedév összesített bővülése pedig 13 százalék. A magyarázat az lehet, hogy ennyivel több külföldi rendszámú autó használja a magyar utakat, akiknek persze még mindig a heti éri meg leginkább. Hogy ebből mennyit magyaráz a turizmus és mennyit más típusú forgalom, az rejtély, az ugyanakkor érdekes, hogy ha márciusban ilyen mértékű a növekedés, akkor mi lesz itt nyáron, amikor a heti matricák forgalma kétszerese a mostaninak.
Megerősítették ezt a feltételezést a Nemzeti Útdíjfizető adatai is, amely szerint a D1 kategóriájú heti matricák 47 százalékát külföldiek vették, míg a többi jogosultság esetében ennél lényegesebb alacsonyabb az arányuk.
A havi matricák forgalma szintén nőtt márciusban 9,5 százalékkal, miközben januárban még tízzel csökkent. Az első három hónap mérlege egy szerény 2 százalékos növekedés.
A teljes éves jogosultságból érhetően már alig fogyott - közel 13 ezer, szemben a januári 237 ezerrel - azonban ez is 11,7 százalékkal több, mint tavaly. Az első negyedévben összesen 14 százalékkal vettek többet ezekből a matricákból az autósok.
A megyei matricákból közel 143 ezer fogyott, 17,1 százalékkel több, mint tavaly, az első három hónap mérlege pedig 21,2 százalékos bővülés.
Többmilliárdos pluszbevétel már most
Az első három hónapban 26,9 milliárd forint bevételt hoztak a matricák, amely 15 százalékkal, illetve 3,5 milliárddal több a tavalyi év hasonló időszakinál.
A kategóriákon belül a D2 (7 főnél több személy szállítására alkalmas személygépkocsik, legfeljebb 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsik, lakóautók) forgalma nőtt a leginkább 27,9 százalékkal, de a személyautókra és a vontatmányokra is 10 százalékos növekedést regisztráltak. A buszokra 6,9 százalékkal váltottak több B2 kategóriájú jogosultságot.