Érvelése szerint Marosvásárhely történelmileg az egyik legfontosabb erdélyi város és jelenleg is a magyar nyelvű felsőoktatás egyik fontos központja. Mindezt erősítve és a magyarság helyben történő megmaradását támogatva tartja kiemelt jelentőségűnek a várost.

A kar létesítésének tervezése azonban még igen korai szakaszban áll, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) képviselőivel folytatott eddigi egyeztetéseken számos, eddig meg nem válaszolt kérdés vetődött fel - számolt be a jegybankelnök.

Az MNB által létrehozott Pallas Athéné Domus Concordiae Alapítvány célja a határon túli, kiemelten a Kárpát-medencei gazdasági oktatás támogatása, tevékenységének fejlesztése. A jegybank szerint az oktatás támogatása és színvonalának emelése, a szülőföldön való tanulás elősegítése és a megmaradás támogatása hosszú távon hozzájárul a Kárpát-medencei térség gazdasági integrációjának mélyüléséhez, a munkaerőfejlesztésen keresztül pedig a versenyképesség növeléséhez.

Az MNB alapítványának reményei szerint a meglévő magyar nyelvű közgazdasági, pénzügyi képzéseket kiegészítendő, hosszabb távon mesterszintű közgazdasági képzés indulhat Marosvásárhelyen, ám ezt csak a helyben működő felsőoktatási intézményekkel egyetértve, velük együttműködve képzeljük el - fogalmazott Matolcsy.

A Marosvásárhelyi Műszaki és Humántudományok Kar szempontjából kiemelt fontosságúnak tartja mérnök-közgazdász vagy műszaki menedzser szak indítását. Más műszaki egyetemek (Miskolci Egyetem, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) mintájára azon hallgatók irányába próbálna a kar nyitni, akik egyaránt érdeklődnek a műszaki- és gazdasági tudományok iránt.

A hallgatók keretszámára, az akkreditációra és a tanári karra vonatkozó kérdésekre a tervezés jelenlegi fázisában még nem tud konkrétumokkal szolgálni az MNB-elnök. Jelenleg még az előkészítő, tájékozódó tárgyalások folynak. A honatya ugyanis arra is rákérdezett, hogy honnan szerveződik а megfelelő tudományos fokozattal rendelkező tanári kar, amely nem а "bukott neoliberális tanok hirdeti" majd. Az elnöki felelet szerint az erdélyi egyetemek meglévő kiváló oktatói mellett az MNB munkatársai közül is sokaknak van PhD-fokozata és oktatási tapasztalata, így a jegybank részéről a tudástranszfer közvetlenül is biztosítható. Ezt egészítheti ki az MNB kiterjedt hazai és nemzetközi kapcsolatrendszere - olvasható a válaszban.