Csak azok az országok lehetnek sikeresek, amelyek világosan kifejezik és érvényesítik az érdekeiket - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök kedden Budapesten a magyar-azeri üzleti fórum megnyitóján. A kormányfő kifejtette, Európában sokáig úgy gondolták, hogy az intézmények majd elvezetik a közösséget, és mint egy modern autó, szinte maguktól célba érnek. A gazdasági válságban azonban kiderült, hogy ez nem így van, "sofőrökre, vezetőkre van szükség" - mondta.
Kijelentette, szerencsések azok az országok, amelyeknek olyan a politikai rendszerük - akár elnöki rendszer, akár parlamentáris -, amely egyértelmű politikai vezetést ad az adott közösségnek. A különbözőségek ellenére Azerbajdzsánban és Magyarországban közös, hogy mindkettő világos stratégia mentén irányított, vezetett, helyes irányba fordított ország - tette hozzá.
Ne viccelődjünk!
Közös az is, hogy Magyarország és Azerbajdzsán egyaránt tiszteli a hagyományos értékeket - jelentette ki. Olyan országok, amelyek "nem engednek a kísértésnek, és azt mondják, nem lehet mindenből viccet csinálni; a családból nem lehet viccet csinálni, és nem lehet kiforgatni. A nemzetekkel nem lehet viccelődni meg szórakozni. A büszkeség fontos dolog, ezért minden nemzetnek meg kell adni a tiszteletet, ami kijár" - mondta Orbán.
Orbán Viktor megjegyezte, rossz az a kérdésfeltevés, hogy Magyarország kihez csatlakozzon. Saját nemzeti érdekeinket követjük - szögezte le. A miniszterelnök megismételte, a következő években Közép-Európában lesz az európai gazdasági növekedés motorja. Magyarországon stabil a politikai rendszer, stabil a pénzrendszer, a bankrendszer, stabil a költségvetés, száguld az export, vagyis minden feltétel adott, hogy stabil hídfőállás legyen az európai uniós piac iránt érdeklődő, EU-n kívüli üzletemberek, így az azeri üzletemberek számára is - szögezte le.
A kormányfő megjegyezte, hogy az energiaipar a magyar-azeri együttműködés kiemelt területe lesz.
A magyar példa lesz az alap
Ilham Aliyev azeri elnök megnyitó beszédében méltatta Magyarországot, amiért a nemzeti érdekeit védi, a függetlenség és a szuverenitás politikáját folytatja. Az államfő kijelentette: a Magyarországgal mint EU-tagországgal kötött stratégiai partnerség megteremti az alapjait egy majdani hasonló, EU-azeri stratégiai megállapodásnak.
Aliyev elmondta: a rendkívül szilárd magyar-azeri politikai viszony megteremti a lehetőséget ahhoz, hogy elmélyítsék az üzleti együttműködést a két ország között. Ez a környezet megfelelő ahhoz, hogy magyar vállalatok bekapcsolódjanak számos fejlesztési projektbe Azerbajdzsánban. Az azeri elnök ezek között említette a déli gázfolyosó kiépítését, amely egy 45 milliárd dolláros projekt, valamint az Ázsiát Európával összekötő vasútvonal kiépítését, amely a tervek szerint 2015-ben kezdődik.
Az együttműködés további lehetséges területei közül kiemelte a mezőgazdaság, a vízgazdálkodás és az információtechnológia területét. Ez utóbbival kapcsolatban megjegyezte, Azerbajdzsán nemrégiben indította el első távközlési műholdját, és hamarosan két további ilyen eszközt indít.
Ilham Aliyev elmondta, Azerbajdzsán igyekszik csökkenteni függőségét a kőolaj- és a földgázexporttól.