Ma Magyarországon tíz diákból hat a szakképzésben tanul tovább, mondta Orbán Viktor miniszterelnök a XVI. Szakma Sztár Fesztivál nyitórendezvényén.
A magyar közéletben szokás szapulni az iskoláinkat és iskolarendszerünket, persze lehetne jobb is, van mit javítani rajta, de a magyar diákok sikerei a magyar oktatás dicsérete is, Magyarország akkor fog boldogulni, ha mindenki dolgozik és mindenki jól dolgozik - mondta Orbán Viktor. Úgy véli, a technikusi szakképzés és a duális képzés sikeres, a jelentkező száma folyamatosan emelkedik.
Kiemelte, a legfontosabb:
- a kíváncsiság,
- a kreativitás,
- a kitartás,
- és az együttműködés, ez a siker kulcsa.
Egy Márai Sándor idézettel zárta beszédét. Márai azt mondta: mindig nyugatra menj, de ne feledd soha, hogy keletről jöttél. A miniszterelnök hozzátette: a magyar szaktudással képesek vagyunk olyan országot építeni, ahol jó dolgozni és családot építeni.
A fesztiválon 54 szakmában közel 200 tanuló verseng a legjobbaknak járó elismerésért.
Van út a felsőoktatásba
A kormány és a kamara 2010-ben kötött egy megállapodást a szakképzés átalakításáról, mondta Parragh László, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. A magyar vállalatoknak igénye van a szakmunkásokra. A gazdasági igények beépülnek az oktatásba, hiszen folyamatosan változnak a cégek igényei. Tíz évvel ezelőtt az egyik legnagyobb akadály az volt, hogy a szakmát tanuló fiataloknak nem volt lehetősége tovább lépésre, de ma, aki jó szakember, az bekerülhet a felsőoktatásba, lebontották a határokat, emelte ki Parragh László.
A kompetenciákkal kapcsolatban elmondta: fontos a rugalmasság, az alkalmazkodó készség, a kritikus gondolkodás, a problémamegoldó gondolkodás, és a csapatmunka.
Ma közel 500 ezer ember hiányzik a munkaerőpiacról, idézte a miniszterelnököt Parragh László. Azt mondta: a fesztivál a belső utánpótlás helyszíne. 2010-hez képest, az átlagkereset 2,5 szeresére emelkedett, ehhez képest a szakmunkás bérminimum 3,5 szeresére nőtt 89 ezer forintról, közel 300 ezer forintra. Parragh László kitért arra is, hogy az építőiparban 500-600 ezer forintot is megkeres egy jó szakember, a szakácsok akár 800 ezret is hazavihetnek ma.
Ma a munkaerőpiac legnagyobb gondja a szakemberhiány.
A fesztivállal kapcsolatban elmondta: 7800 fő jelentkezett 54 szakmában a versenyre, a válogatókon keresztül 200 tanuló került be a versenyre.
Fontos, hogy a szakmát választó fiataloknak korszerű, piacképes és nemzetközi tudást adjanak, mondta Sule Katalin, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) általános agrárgazdasági ügyekért felelős alelnöke. A szakképzett munka megbecsülésre számíthat Magyarországon. A NAK és agrárszakmák 21 szakma kapcsán tudják a fesztivál keretében bemutatni azt az innovációt, jövőképet, amit az agrárium jelent. Az alelnök szerint Magyarország gazdasági megerősödése nem valósulhat meg anélkül, ha az élelmiszeripar területén ne lépnénk egy nagyot előre.
Válságálló-e Magyarország?
Virág Barnabás ad választ a kérdésre, továbbá Végh Richárd a BÉT vezérigazgatója is beszélget május 26-án a Müpában. Az MNB alelnöke és Budapesti Értéktőzsde vezetője a Napi.hu konferenciájának fő előadói.