Az uniós biztost előzőleg fogadta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter és Varga Judit igazságügyi miniszter. Thierry Breton vezeti azt az uniós munkacsoportot, amelynek célja a vakcinagyártás és -forgalmazás szűk keresztmetszeteinek felszámolása, valamint a gyorsabb reagálás a biológiai veszélyekre európai szinten.
Az Európai Unió a koronavírus elleni küzdelem részeként a szabályozó hatóságok korai bevonásával igyekszik megkönnyíteni az újonnan létesített gyártóüzemek tanúsítását. A magyar kormány a hazai és európai önellátás feltételeinek megteremtése érdekében Nemzeti Oltóanyaggyár és Nemzeti Koronavírus-Oltóanyaggyár létrehozásáról döntött - emlékeztetett Havasi Bertalan. Az üzem már 2022-ben megkezdheti működését, a tervek szerint éves szinten 8-10 millió koronavírus elleni vakcina előállítására lehet képes.
A pénteki megbeszélésen elhangzott: a járványhelyzet rámutatott az EU harmadik országokkal szembeni függőségére, ezért a tagállamokban ki kell építeni a megfelelő kapacitásokat a kulcsfontosságú ipari ágazatok és stratégiai értékláncok számára. A külső beszállítóknak való kitettséget különösen a kritikus fontosságú nyersanyagok terén kell csökkenteni, tovább erősítve az energiaszuverenitást. Magyarország álláspontját ismertetve Orbán Viktor elmondta: a jövőorientált, válságálló és tiszta gazdaság kialakítása érdekében a beruházásokat többek között az egyetemek megújítására, a fenntartható zöld közlekedés és energetika valamint a körforgásos gazdaság megalapozására, és a digitalizáció felgyorsítására összpontosítjuk.