A villamosenergia rendszerben bekövetkezett zavarok nagy részét a zárlatokat megszüntető automatikus berendezések emberi beavatkozás nélkül, pár másodperc alatt kezelték, de előfordult olyan eset is, amikor munkagép hajtott a távvezetékoszlopnak és három napot vett igénybe a javítás. Az erőművekben 379 esetben kapcsolódott ki generátor, ami különböző mértékű kieséseket okozott a termelésben. A legkisebb, 22 megawattos mellett a legnagyobb, 1108 megawattos, az ország fogyasztásának mintegy hatodát kitevő, több erőművi generátor egyidejű zavara miatt kialakult kiesést sem érzékelték a fogyasztók a rendszerirányító közbelépése, a hazai tartalékok és a határon túli kisegítés következtében.
A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir Zrt.) hónapokkal a hideg idő előtt felkészül a téli, októbertől áprilisig tartó időszakra. Elsőként a fogyasztói igényeket becsülik meg napi bontásban - a napi csúcsfogyasztásra és a hajnali minimumra egyaránt -, a korábbi évek adatainak elemzése alapján. Három változatra is megvizsgálják a várható csúcsteljesítményt: alacsony, normál valamint szélsőségesen magas igény esetére. Az alacsony igény 300 megawattal marad a normál szint alatt, míg a rendkívül magas igény ettől 300 megawattal térhet el felfelé.
A felkészülés egyik kiindulópontja volt, hogy a vizsgált téli időszakban a hazai termelői kapacitások csökkenése miatt szükség lesz az import mennyiségének növelésére. Az elemzés azt mutatta, hogy megfelelő a piaci kínálat és a szükséges határkeresztező kapacitások is mindvégig rendelkezésre állnak. A vizsgált időszakban a Dunamenti Erőmű F-jelű blokkjainak januári leállása nem okoz érzékelhető kapacitáscsökkenést, mivel a blokk teljesítménye az elmúlt időszakban sem volt számottevő. Jelentősebb kapacitáscsökkenés csak a 2013 tavaszán kezdődő, tervezett karbantartások miatt várható. A hálózat karbantartása novembertől nem okoz kapacitáscsökkenést, a távvezetékeken a hideg hónapokra nem terveznek munkákat.
Megrázó német dömping
Szintén a téli hónapokban jelent kihívást a Németország felől érkező exportdömping, az európai rendszert az időnként "túláradó" német áramdömping megrázza ugyan, de mindez a hazai villamosenergia-rendszert a Mavir szerint nem veszélyezteti. A vezetékeken az észak-déli áramlás a domináns, de egyes - Németországban szélmentes - időszakokban ez akár meg is fordult, sőt megjelent a kelet-nyugati irány is, bár ez utóbbi jelenségek leginkább érdekességként említhetőek. Az elmúlt időszakot leginkább a változékonyság jellemezte.
A kialakult és folyamatosan erősödő tendencia közép és hosszú távú kezelését is célzó, az egész európai villamos energia rendszer valamennyi piaci szereplőjére kiterjedő, a jelenleginél magasabb szintű szabályozás már évek óta napirenden van az EU különböző testületeinél. Ez a szabályozás - a remények szerint - keretek közé szoríthatná a jelenlegi folyamatokat. A munka koordinátora - az Európai Bizottság megrendelésére, az európai szabályozó hatóságok szövetsége (ACER) felügyelete mellett - az európai rendszerirányítókat tömörítő ENTSO-E, amely felelős a majdan életbe lépő, az említett szabályozást több lépcsőben megvalósító úgynevezett CODE-ok kialakításáért.
Az európai villamos energia rendszer folyamatos változáson megy keresztül. A megújulók tömeges beépítése a rendszerbe új kihívások elé állítja a kontinens összefüggő hálózatát, melynek egy-egy országra kiterjedő részei nem függetleníthetőek, valamennyi hatás befolyásolja a földrajzilag távolabb lévők helyzetét.