Majdnem napra pontosan két évvel ezelőtt gyorsította fel az MNB a napon belüli átutalásokat, így 2015. szeptember 7-től már 1-2 órán belül célba ér a banki átutalások nagy része. Ennek apropóján a Napi.hu szerkesztőségi blogja, a Buksza átnézte mi történt eddig és mi várható.
Négy órából egy-két óra lett
Kapcsolódó
A napon belüli átutalás 2012 júliusában indult el, akkor még négy óra volt a szintidő - ez komoly lépést jelentett a korábbi helyzethez képest, amikor akár 1-2 napot is várni kellett az utalásokra. (A bankon belüli utalások többsége azonban már korábban is hamar, akár azonnal célba ért.) Ezt a négyórás intervallumot csökkentették 1-2 órára.
A most kétéves, úgynevezett 1-2 órás szabály az elektronikusan - például internetbankon vagy telebankon keresztül - indított, aznapra szóló átutalásokra érvényes, amelyeknél nincs szükség átváltásra, tehát azonos pénznemre szólnak. A mostani rendszer a korábbinál gyorsabban kezeli az összes átutalást.
Ha nincs probléma, akkor 1-2 órán belül landol a pénz a célszámlán. Érdemes azonban kitérni azokra az utalásokra, amelyeknél nincs elég pénz a számlán (fedezethiány). Ezeket sorba állítják, majd a rendszer tesz még egy próbát, ha újra nem megy a dolog, akkor automatikusan visszautasítja. "A fedezethiány miatt nem teljesülő állandó átutalások, illetve csoportos átutalások esetében is történik sorba állítás, azt a bank 4 napig tartja, így a számlára ez alatt az idő alatt érkező pénzekből azok azonnal teljesülhetnek" - derül ki a napon belüli átutalásokhoz készült jegybanki tájékoztatóból.
Az átutalás felgyorsítása lényegében minden szereplőnek kedvező. Aki utal, annak többek között azért, mert tovább használhatja a pénzét, nem kell "feladnia" mondjuk 1-2 nappal korábban a pénzt. Ez fordítva is igaz: aki kapja gyorsabban jut a pénzéhez. Összességében megszűnik a korábbi egynapos kamatveszteség.
Jön-jön: az öt másodperces szintidő
A erendszer további fejlesztése folyamatban van, amelynek eredményeként 5 másodpercen belüli, lényegében azonnali átutalásokra kerülhet majd sor. Az átutalási rendszert kezelő - az MNB tulajdonában lévő - Giro Zrt. hozza létre a az azonnali fizetési rendszert, amely várhatóan 2019. július 1-jén lesz elérhető élesben. Ezt a dátumot Bartha Lajos, az MNB illetékes igazgatója elnöke mondta idén júniusban. Szavai szerint 0-24-ben, tehát a hét minden napján az összes 10 millió forintnál alacsonyabb összegű belföldi egyedi forint átutalásnak maximum 5 másodpercen kell célba érnie.
Az azonnali átutalás elindítása mellett a rendszer egyszerűbbé válik, mert létrehoznak egy úgynevezett másodlagos számlaazonosítókat kezelő adatbázist, amelynek segítségével akár az emailcím, mobiltelefonszám vagy adószám használatával is lehet fizetést indítani, nem kell ismerni a címzett hosszú számlaszámát.