Bognár Lajos elmondta: az orosz audit a magyar hatóság részvételével zajlik, és alapvetően a cégek működését vizsgálták az ellenőrök. A vizsgált 16 vállalat között nemcsak vörös húsokkal, hanem baromfival foglalkozó cégek, sőt, tejipari vállalat is szerepelt.

A vizsgálat eredményeit az orosz ellenőrök 1-2 hónapon belül véglegesítik, addig arról nem nyilatkoznak. A vizsgálatokat ugyanakkor eredményesnek tartották az orosz szakértők, mert a magyar hatóságok minden segítséget megadtak az ellenőrzések elvégzéséhez.

A szaktárca korábbi tájékoztatása szerint a mostani helyszíni ellenőrzés a 2014 februárjában lezajlott magyarországi audithoz hasonlóan technikai jellegű, az embargót nem érinti. Az ellenőrzés célja az volt, hogy amennyiben az orosz fél enyhít az EU-ra bevezetett embargón, az enyhítést követően az auditált cégek azonnal szállíthassanak Oroszországba az engedélyezett termékkörökben.

Egy e hónap eleji moszkvai közlés szerint az orosz Állategészségügyi és Növényvédelmi Szövetségi Szolgálat (Rosszelhoznadzor) egyeztette az illetékes magyar és görög hatóságokkal a hústermékek oroszországi exportjában érdekelt vállalatok ellenőrzésének részleteit. Az orosz szakhatóság azt követően számolt be erről, hogy Szergej Dankvert, a Rosszelhoznadzor vezetője telefonon beszélt magyar, illetve görög kollégájával.

Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter még egy márciusi nyilatkozatában úgy fogalmazott: Oroszország keresi annak lehetőségét, hogy enyhítsen az élelmiszerembargón Görögország és Magyarország esetében.

Oroszország tavaly augusztus 8-án rendelt el behozatali tilalmat az Európai Unió tagállamaiból, illetve Norvégiából, Kanadából, az Egyesült Államokból és Ausztráliából származó élelmiszerekre, köztük gyümölcsökre és halakra.