A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap Törékeny rend címmel közölt írást az alkotmánymódosításról. Stephan Löwenstein szerint a módosítás körüli vitáktól függetlenül szükséges rögzíteni, hogy a magyar kormány tevékenysége nem nevezhető "alapos és megbízható, konzervatív politikának". Kiemelte: "nem minden legitim, ami formálisan legálisnak tűnik".

Visszatérés a parancsgazdasághoz címmel a FAZ gazdasági rovatában Michaela Seiser azt írta, hogy az egykori kommunista ország a nemzeti konzervatív kormány irányítása alatt "furcsa vonzalmat mutat a tervgazdaság iránt", amely azonban nem lehet hosszú távú opció.

Varsó nem tehet úgy, mintha minden rendben lenne

Az Orbán Viktor elleni európai hajsza nem áll Lengyelország érdekében, de Varsó nem tehet úgy, mintha Magyarországon minden rendben lenne - írta a Gazeta Wyborcza baloldali liberális lengyel napilap. Bartosz T. Wielinski szerint sokaknak, akik az EU-ban Orbán Viktort bírálják, nem annyira a magyar demokrácia állapota miatt fáj a fejük, inkább az érdekli őket, miként arathatnak tapsot választóik körében.

A magyarokban nem keletkezhet olyan benyomás, hogy az EU más mércét használ az egyes tagállamokkal szemben. Ez az egyik magyarázata annak, hogy a lengyel diplomácia távol tartja magát a Fidesz-kormány éles bírálatától, pedig nem tehet úgy, mintha Magyarországon minden rendben lenne. A lengyel kormánynak csendben nyomást kell gyakorolnia Orbánra, hogy elgondolkodjék azon, amit tesz. Egyúttal figyelmeztetnie is kell, hogy ha nem változtat, Lengyelország nem fogja megvédeni Magyarországot a nemzetközi színtéren - írta a lengyel lap.

A perek majd megmutatják meddig mehet el a kormány

A rezsicsökkentéssel összefüggésben a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap azt írta: az energiaárakról szóló perek megmutatják meddig képes elmenni a magyar kormány, hogy egy évvel a választás előtt a lehető legkedvezőbb pozíciót biztosítsa magának.

A liberális osztrák Der Standard egyik riportjában azzal foglalkozik, hogy a Magyarországon gazdálkodó osztrákok jogbizonytalanságra panaszkodnak a zsebszerződések elleni állami fellépés miatt. Az osztrák gazdák szerint elharapózott a hatósági zaklatás, és a legálisan szerzett földtulajdon kisajátításáról hallani. A lap elismeri, hogy születtek zsebszerződések a földmoratórium megkerülésére. Ernst Zimmerl, a budapesti osztrák nagykövetség tanácsosa azt mondja, hogy nem látott még egyetlen ilyen iratot sem.
"Nyilvánvalóan Orbán bűnüldözői is alig találtak ilyeneket. Hogy mégis eredményt tudjanak felmutatni, úgy tűnik, azok a külföldi gazdák is gyanú alatt állnak, akik teljesen legálisan szereztek földet" - írta a tudósító.

Orbán hamarosan megmutathatja a világnak

A Rosszija 1 orosz állami televíziós csatorna híradója az alkotmánymódosítás elleni tiltakozásról beszámolva közölte: Orbán Viktor pozíciója erős országban, az EU vezetését viszont kezdi zavarni a kormányfő "kettős játéka".

"Az adakozói kezet továbbra is harapdáló Orbán hamarosan megmutathatja az egész világnak, mire képes a magyar identitás az európai hitelek nélkül" - hangzott a kommentár.

Gyászos csőd

Peter Morvay, a Sme című liberális szlovák lap kommentárírója szerint a hivatalok és az állami katasztrófavédelmi rendszer "gyászos csődöt mondott" a múlt hét végén Magyarországon, miként a közszolgálati televízió is, amely a hóhelyzettel kapcsolatos hírek helyett történelmi filmek és kormánypárti politikusok beszédeinek "szokásos keverékét" sugározta. "Mindkét csődnek ugyanaz az oka: a szakembereket mindenütt a párthoz lojális káderekkel helyettesítették" - vélekedett Peter Morvay.