A távolságtartás a legfontosabb betartandó rendelkezés a jelenleg kialakult járványügyi helyzetben, így mindenkinek javasolt, hogy otthonát ne hagyja el, lehetőség szerint otthonról dolgozzon és minimalizálja a személyes találkozók számát - írta a MOK szakmai javaslatában. Házon kívül viszont érdemes mindenkinek maszkot viselnie.
Azért kell maszk, mert tünetmentesen is átadhatjuk a koronavírust
Az orvosi maszkoknak és szövetmaszkoknak a legfontosabb funkciójuk, hogy az enyhe tünetekkel rendelkező vagy teljesen tünetmentes emberek ne adják át a lappangó vírust a környezetüknek. Mivel a vírus hosszan lappanghat minden tünet megjelenése nélkül, így sokan mennek utcára és emberek közé úgy, hogy tudtuk nélkül szórják apró cseppek formájában a már ürülő vírust. Érdemes ezért mindenkinek (annak is, aki teljesen tünetmentes), aki közterületen közlekedik és emberekkel nagy eséllyel találkozik, orrot és szájat fedő orvosi maszkot vagy szövetmaszkot hordania - hívja fel a figyelmet a kamara az állásfoglalásában. A maszkviselés csökkenti az arc szennyezett kézzel történő közvetlen érintésének lehetőségét is.
Mikor elég a textilmaszk?
A szakmai javaslat szerint bátran használható szövetből készült, akár házilag gyártott maszk, ha tünetmentesen kell közösségbe, közterületre mennünk. Vásárlásnál vagy készítésnél törekedni kell arra, hogy minél szorosabban zárja a száj- és orrnyílást egyszerre. Amennyiben vásároljuk a szövetmaszkot, az első használat előtt magas hőmérsékleten (60-90 Celsius-fok) mossuk ki, majd lehetőség szerint vasaljuk. Ezek a szövetből készült maszkok a cseppfelfogást és a viselkedési minták átalakítását ugyanúgy tudják biztosítani, így a tünetmenteseknél csökkentik a vírus szórásának veszélyét - olvasható a MOK honlapján.
Mikor kell az orvosi maszk?
A felsőlégúti tüneteket (köhögés, orrfolyás, torokfájás, tüsszögés) produkáló emberekenk, és a tünetes beteget otthon ápoló (de egyébként tünetmentes) lakosoknak javasolt az orvosi maszk viselése, annak hiányában pedig szövetmaszk viselése, amennyiben elengedhetetlen, hogy elhagyják otthonukat.
Hogy használjuk helyesen a maszkot?
Felvétel:
- A maszk felvétele előtt mossa meg a kezeit szappannal és meleg vízzel, vagy fertőtlenítse kezeit alkoholos kézfertőtlenítővel - javasolják az orvosok.
- A maszknak a viselés alatt folyamatosan, egyszerre kell fednie a szájat és az orrot is!
- Amennyiben rendelkezik a maszk állítható orrpánttal, azt szorosan igazítsa az orrgyökhöz!
- Ne legyenek nyílások a maszk és az arc között, a maszk pontosan illeszkedjen az arc bőrére.
Viselés:
- A maszk viselése közben kerülje el a maszk megérintését. Amennyiben mégis megérintette a maszkot, mossa meg a kezeit szappannal, vagy fertőtlenítse kezeit alkoholos bedörzsöléssel.
- Amennyiben a maszk érezhetően átnedvesedik, cserélje le azt.
Levétel:
- A maszk eltávolítását hátulról végezze el. Fülei mögül emelje ki a rögzítő gumikat, vagy kötözze ki a tarkóra kötött madzagokat. A maszk elülső felszíne szennyezettnek tekintendő, annak érintését kerülje a levétel során!
Kidobás vagy fertőtlenítés:
- Az egyszerhasználatos maszkokat ne használja újra! Azokat zárható szemetesládába dobja ki a levételt követően.
- Amennyiben szövetmaszkot használ, helyezze a maszkot enyhén klóros (például Domestos) vagy más fertőtlenítős vízbe, ebben áztassa 10 percig, mossa ki magas hőfokon (60-90 fok), szárítsa meg és lehetőség szerint vasalja ki az újabb viselés előtt!
- A maszk eltávolítása után mossa meg a kezeit szappannal és meleg vízzel, vagy fertőtlenítse kezeit alkoholos kézfertőtlenítővel - javasolja a MOK.